Léčba lymfedémového otoku po mastektomii

16. 12. 2005 8:40
přidejte názor
Autor: Redakce
V roce 1997 byla pacientce provedena segmentektomie l. sin. s exenterací axilly s následnou radioterapií (RT). Pacientka byla po dobu pěti let léčena Tamoxyfenem. Edém se objevil asi dva roky po operaci a RT a postupně přibýval.


Pacientka je vdaná, narozena 11. 9. 1957, matka tří dospělých dětí. Po devadesátém roce začala podnikat v oblasti prodeje oděvů. Nyní provozuje malé solární studio. Diagnóza: lymfedémový otok po mastektomii. Po ní pacientka soukromě chodila na manuální lymfodrenáže.

Do naší lymfologické ambulance přišla na doporučení své ošetřující lékařky. Dne 14. 12. 2004 byla prohlédnuta lékařkou onkologické kliniky VFN a během edukačního pohovoru byla poučena o péči o ruku, dostala návod na cvičení a projevila zájem o videokazetu.

Terapie lymfedému

Dne 15. 3. 2005 zahajujeme terapii lymfedému. Byla provedena potřebná měření na obou rukou.

Levá ruka Pravá ruka
Podpaží 30,0 cm 30,0 cm
Paže 33,0 cm 28,0 cm
Loket 28,0 cm 24,0 cm
Předloktí I 28,5 cm 23,0 cm
Předloktí II. 25,0 cm 18,0 cm
Zápěstí 16,0 cm 15,0 cm
Nárt ruky 19,0 cm 19,0 cm

Měření ukázalo, že maximální objemový rozdíl je na předloktí nad zápěstím - 7 cm. Ostatně na předloktí již byla patrná fibrotizace podkoží, proto jsme usoudili, že bude nutné použití antifi brotických hmatů. Z měření jednoznačně vyplynula potřeba intenzivní léčby: pacientka by proto měla do naší ambulance docházet co nejčastěji.

Plán návštěv

S pacientkou jsme udělali plán návštěv na první týden: patřila k němu každodenní hodinová manuální lymfodrenážní masáž hrudníku, zad a ruky. Před samotnou lymfodrenáží bylo velmi důležité vyprázdnit lymfatické uzliny na krku, v nadklíčku a v podpaží. Nejvíce času jsme věnovali levé ruce, kde bylo nutné použití antifi brotických hmatů. Manuální lymfodrenáž jsme doplňovali 60minutovou přístrojovou pressoterapií.

Na objemnějším předloktí byla nutná zvýšená komprese - používali jsme molitanové vložky, což se velice osvědčilo. Po skončení manuální lymfodrenáže s následnou pressoterapií jsme léčenou ruku zabandážovali. Zajistili jsme tak zachování získaného objemu předcházející léčbou. Na bandáž jsme používali krátkotažná obinadla, protože smyslem bandáže není stažení, ale pouze vytvoření bariéry k zamezení zpětného usazování lymfy v kůži a podkoží.

Výsledky terapie

První tři týdny docházela pacientka do naší ambulance intenzivně každý den. Po prvním týdnu terapie došlo k úbytku edému od 1,5 cm do 2 cm. Po druhém týdnu činil celkový úbytek edému od 1,5 cm do 3 cm. Po třetím týdnu terapie již zůstal úbytek stejný. V prvních dvou týdnech byl efekt naší práce znát nejvíce.

Nyní pacientka dochází na terapii 2 až 3krát týdně. Jakmile se míry lymfedému stabilizují (minimálně na týden), dostane pacientka poukaz na pažní návlek.

Edukace pacientky

Při lymfodrenáži pacientce vysvětlujeme důvod vzniku edému i její veliký vliv na to, jak bude vypadat končetina po ukončení léčby. Zároveň zjišťujeme, že bandážování končetiny je pro ni velký problém. K ovlivnění odtoku lymfy z oblasti zad a hrudníku procvičujeme s klientkou dýchání a vysvětlujeme jí, jak s končetinou cvičit. (Pokud bude mít pacientka zájem, naučíme základní masážní hmaty i někoho z její rodiny.) Pacientku také informujeme o důležitosti pitného režimu a o péči o kůži, doporučujeme jí vhodný sport, rekondiční pobyty i to, co nosit a co nikoli (netěsnící, vzdušný oděv, pozor na těsné prstýnky). Varujeme ji také před přílišným sluněním a koupelí v horké vodě.

Takovéto zdánlivě „nezávazné“ rozhovory s pacienty jsou velice důležité pro jejich psychickou pohodu. Po ukončení léčby pacientku ujistíme, že zůstává i nadále naší klientkou a může se na nás kdykoli obrátit.


O autorovi: Miluše Vondrušková, Lymfologická ambulance, Onkologická klinika VFN Praha (miluse.vondruskova@vfn.cz)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?