„Do žíly se zavede podle potřeby někdy až metrový katetr se speciální koncovkou, která nahřívá cévu, speče ji a céva se potom vstřebá,“ řekl operatér, cévní chirurg Jaroslav Kliment, a co říkal, také před reportéry z médií včera dopoledne i dělal.
Malým řezem nad pacientovým kotníkem vsunul laicky řečeno dlouhý drát do nohy a za chvíli už jej bylo vidět ultrazvukem uvnitř horní části stehna.
Na rozdíl od staré metody při této takřka neteče krev. „Pacient díky tomu nemá obrovské modřiny jako z obvyklé operace, nemusí být dlouho v neschopnosti a je schopen druhý den odejít z nemocnice. Tohle je tanečník, počítám, že o víkendu už může zase na parket,“ dodal Kliment a ukazoval na operovaného 31letého muže.
Původní metody jsou přitom daleko drastičtější. Křečové žíly se podvazují, trhají a vytahují z těla. Lidé jsou po takovém zákroku v pracovní neschopnosti tři až čtyři týdny, musí si nohu dlouho vázat do elastických obinadel a nosit stahovací punčochy. Také recidiva je podle zahraničních studií u nové metody nižší, a to až o dvě třetiny.
„Záleží na každém člověku, ale obvykle je recidiva křečových žil asi 10 procent. Při této metodě zahraniční studie uvádějí kolem 3 až 4 procent,“ uvedl lékař. Zařízení - radiofrekvenční techniku na takzvané miniinvazivní operace varixů neboli křečových žil - má nemocnice zatím vypůjčené. „Chystáme se jej od dodavatele zakoupit, abychom mohli dál přístroj využívat a operovat jím lidi nejen ze středních Čech, ale i jiných regionů,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Boček.
Cena zařízení je zhruba 600 tisíc korun. Operace, která vyjde nejméně na 30 tisíc korun, není hrazena pojišťovnou a jde na vrub nemocnice, protože pacient ze zákona hradit nic nemá.
Radek Plavecký, Právo