Léky na rakovinu jen pro vyvolené?

25. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
David Rath začal šéfovat zdravotnictví a hned vyrukoval s tím, že chce omezit zbytečné předepisování drahých léků. Nejčastěji se prý plýtvá s léky na rakovinu. Ušetřit by se dala celá miliarda...


Bude se léčit rakovina živočišným uhlím? A účinné drahé léky budou jen pro vyvolené? Že se s léky u nás plýtvá, se shodují odborníci už dávno.

Farmaceutické firmy chrlí na trh obrovské množství špičkových léků, které ale také stojí astronomické částky.

„Třeba léčba rakoviny je rozhodně drahá, ve světě i u nás se na léčbu rakoviny každý rok vydává stále víc,“říká ředitel Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula. Otázka ovšem je, co s tím.

Léčbu těžkých onemocnění, jako je rakovina, si pacienti ze svého rozhodně nezaplatí. A různá omezení v předepisování léků můžou vést nakonec k tomu, že se důležité léky k potřebným lidem nakonec nedostanou.

„Do současné doby schvalovali předepisování drahých léků revizní lékaři. Pokud ale tyto léky revizní lékař neschválí, tak pacient nemá možnost, jak si je obstarat,“říká Jana Mikotová, výkonná ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických společností. „Ledaže by měl v kapse statisícové částky.“

Chaos v léčbě Katastrofické scénáře, že by se k těžce nemocným lidem nedostaly důležité léky, se podle Rostislava Vyzuly zatím v Česku naplňují. Ale můžou se naplnit.

„Pokud se ty léky budou nadále vydávat bez jasných pravidel, tak potom hrozí, že se ekonomický systém ve zdravotnictví zhroutí,“předvídá Vyzula. „V průběhu několika málo let může stát léčba jednoho pacienta ne statisíce ale miliony.“

Problém totiž není ani tak ve vysoké ceně léků, ale v tom, že se mnohdy předepisují chaoticky. „Na léky se ročně vydávají desítky miliard korun. To není málo. Problém je v tom, že chybí zřetelná pravidla, jak je rozdělovat,“ konstatuje Mikotová.

Asociace farmaceutických společností kvůli zmatečnému dotování léků Českou republiku několikrát kritizovala. Až nakonec zahájila Evropská unie s Českem řízení, protože se u nás léky dotují v rozporu s evropskými směrnicemi.

Jak je drahý paralen

Na počátku všeho by měla stát důkladná analýza, kolik vlastně léčba té které nemoci vlastně stojí. Podklady k tomu má Všeobecná zdravotní pojišťovna.

„Mělo by se prostě spočítat, kolik se vydá peněz dejme tomu za paralen a kolik za jiné léky. Vůbec nevím, proč se tak dávno nestalo,“říká Rostislav Vyzula. Potom se musí stanovit postupy, jak se mají vážné a „nákladné“ nemoci léčit.

„Už před čtyřmi lety jsme vydali standardní postupy léčby rakoviny. Jsem totiž přesvědčen, že pokud budeme dodržovat pravidla léčebných postupů, tak dojde k tomu, že léčba bude racionalní a tedy ne tak drahá,“soudí lékař.

Pravidla bohužel nejsou pro nikoho závazná, takže je lékaři nemusejí dodržovat. Leckdy jsou také pod velkým tlakem pacientů, aby je nedodrželi. To se týká hlavně revizních lékařů, kteří předepisování drahých léků schvalují.

„Nemají to jednoduché. Zamítnou nějakou léčbu a v tu chvíli přijdou příbuzní nemocného a tlačí na lékaře,“vysvětluje Vyzula.“Když bude mít ale revizní lékař stanovená jasná pravidla, stačí když je bude dodržovat a může se na ně odvolat. Co se týče léčby rakoviny, u nás na Brněnsku to tak funguje. Tak nevím, proč by to nemohlo fungovat v celé republice.“

Až když teče do bot Do určování jasných a závazných léčebných postupů se ovšem nikomu příliš nechce. Ani pojišťovnám, ani ministerstvu zdravotnictví. Je to totiž velmi citlivé téma, které se těžko vysvětluje pacientům.

„Musí se to správně sdělit, aby nevznikl pocit, že se tady někomu zabraňuje v přístupu k těm nejlepším lékům,“říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Na mnoho nemocí - i těch vážných - totiž mnohdy dostatečně účinkují starší typy léků. Pacient ale může mít potom dojem, že mu lékař nedává to nejlepší.

„Smůla je, že o jasných pravidlech pro předepisování léků tady odborníci diskutují už léta. S nějakým řešením se ale přichází až když nám teče do bot,“konstatuje Chudoba.

Kolik lidí se vyléčí z rakoviny

(přežije minimálně pět let od onemocnění) Island 63 % Švédsko 62 % Švýcarsko 61 % Rakousko 61 % Francie 61 % Česká republika 47 % Slovensko 45 % Rumunsko 45 % Bulharsko 44 % Ukrajina 44 % Bělorusko 43 %

Kolik vydávají na léčbu pacienta s rakovinou

Norsko 5730 korun Švýcarsko 5670 korun Velká Británie 5460 korun Španělsko 2760 korun Portugalsko 2700 korun Česká republika 1950 korun Maďarsko 1680 korun Polsko 1020 korun

(Zdroj: Evropské srovnávací studie úspěšnosti léčby rakoviny)

Adam Šůra a Marta Prokešová, Vysočina

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?