Do Prahy se jich sjelo 3700 z celkem 126 zemí, což je vůbec nejvíc v historii těchto sjezdů.
Vedle důležité role asistentek v chudých zemích s vysokou novorozeneckou úmrtností se jedním z témat sjezdu stalo i problematické postavení těchto zdravotnických pracovnic v ČR. Zatímco třeba v Británii může žena přivést své dítě na svět třeba v porodním domě, kde je pouze v péči asistentek, u nás taková možnost neexistuje.
„Ženy si mohou vybrat libovolnou porodnici, ale až na výjimky si nemohou vybrat konkrétní zdravotníky. Možnost porodu mimo zdravotnická zařízení je omezena pouze na porod bez kvalifikovaných poskytovatelů péče. Stát totiž takovou péči zatím odmítá zajišťovat. Neumožnil ani vznik porodních domů či porodních center, ani nepodporuje praxe samostatných porodních asistentek, které by mohly doprovázet klientky kamkoliv,“ uvádí Petra Sovová, předsedkyně sdružení Hnutí za aktivní mateřství. Hlavní výtkou porodnicím přitom bývá to, že provádějí zbytečně velké množství zákroků, jako jsou nástřihy děložní hráze či císařské řezy, a oddělují po narození miminko od matky.
Na ministerstvu zdravotnictví má proto začít fungovat pracovní skupina, která se problematikou bude zabývat. „Zřízení komise je reakcí na novou vzdělávací směrnici EU týkající se právě porodních asistentek. Toto pravidlo chceme překlopit do české praxe. Hledáme ideální cestu spolupráce mezi porodnicemi a asistentkami a chceme oživit diskusi týkající se role asistentek během porodu, která by dle mého názoru měla být posílena,“ uvádí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Asistentka sice může od začátku tohoto roku vést porod v porodnici, předem to ovšem musí schválit lékař. Podle porodní asistentky Kateřiny Hájkové Klíčové jde ale jen o administrativní úkon, zda se bude pojišťovně účtovat práce asistentky, či lékaře. Pokud si chce žena přivést do nemocnice vlastní asistentku, bývá to problém – ta totiž nemá s daným zařízením smlouvu.
„Osvícené porodnice už dávno motivovaly své porodní asistentky, aby v souladu v evropským právem a doporučeními Světové zdravotnické organizace pečovaly o těhotné. Ostatní porodnice budou nadále kompetence porodních asistentek oklešťovat. Podle počtu žen, které se na nás obrací, je přitom zájem o službu velký, nejvíce by ženy chtěly využívat služeb samostatných porodních asistentek, které o ženu pečují v těhotenství a poté ji doprovodí k porodu v porodnici. Několik porodnic má s takovými porodními asistentkami smlouvu a počet porodů v těchto porodnicích stoupl o deset až 15 procent,“ přibližuje Hájková Klíčová.
Mimo nemocnici ne
Proti tomu, aby asistentka mohla vést porod mimo porodnici, se staví většina gynekologů a porodníků. „Když se porodnice s asistentkami domluví, měly by mít možnost do porodu zasahovat. Legislativně za porod odpovídá porodnice, a proto je nutné, aby jí i nadále zůstaly klíčové kompetence. Jako lékař zastávám názor, že porod musí být kvůli bezpečí rodičky i novorozence veden ve zdravotnickém zařízení, a proto preferuji dohodu mezi asistentkou a zdravotnickým zařízením,“ dodává Němeček.