V roce 2013 vyjíždělo k pacientům celkem pětašedesát posádek ve 104 226 případech. Sanitní vozy denně v průměru zasahovaly 284krát, vrtulník letecké záchranné služby uskutečnil celkem 592 záchranných misí.
Příjezd do dvaceti minut
Krajská záchranka působí na území šesti okresů – Bruntál, FrýdekMístek, Karviná, Nový Jičín, Opava a Ostrava. Vznikla v roce 2004 sloučením jednotlivých okresních záchranných služeb. Záchranáři mají na starosti spádovou oblast o rozloze 5,5 tisíce čtverečních kilometrů a s milionem a čtvrt obyvatel.
„I když nový zákon o zdravotnické záchranné službě limit dojezdu prodloužil z patnácti na dvacet minut, reálně dochází ke zkracování dojezdových časů,“ konstatuje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.
Moravskoslezský kraj, coby zřizovatel záchranky, vkládá ročně do této příspěvkové organizace stovky milionů korun. Jen příspěvek na provoz v letošním roce převýší částku 333 milionů korun, dalších 2,5 milionu pak kraj záchrance přidává na zajištění pohotovostní služby.
Jak Martinek upřesnil, zdravotnická záchranná služba je krajem financována jen z 61,5 procenta, zbylé finanční prostředky tvoří výnosy z činnosti samotné organizace.
Na nové sanitky
„Letos plánujeme také další investice, budeme mimo jiné usilovat o osmdesátimilionovou dotaci z Integrovaného operačního programu. Reagovali jsme tak na výzvu ministerstva pro místní rozvoj. Tyto peníze chceme použít na zkvalitnění technologického vybavení záchranářů – pořídit další sanitní vozidla za 65 milionů korun a 15 milionů investovat do oblasti Ehealth,“ říká Jiří Martinek.
V rámci tohoto projektu mají být rozšířeny podmínky pro efektivnější přenos informací mezi záchrannou službou a ostatními zdravotnickými zařízeními. Jde například o sdílení dat o pacientech, potřebné pro urgentní ošetření, a také dat o volných kapacitách zdravotnických zařízení pro efektivnější řízení převozu pacienta.
Dalšími deseti miliony korun podporuje kraj také provoz Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v Ostravě, na jehož financování se podílí bezmála třiceti procenty. Právě ze zdejšího operačního střediska jsou k jednotlivým případům vysílány výjezdové skupiny po celém kraji. Lidé, kteří vytočí číslo 155, hovoří právě s ostravskými operátory. Na pracovišti se jich v každé směně střídá po osmi.
„Fungující informační systém, který propojuje všechny složky integrovaného záchranného systému, pak podporuje kraj z rozpočtu dalšími 34 miliony korun,“ dodává Martinek.