MZ: Poplatky loni přinesly zdravotnictví deset miliard korun

12. 3. 2009 8:19
přidejte názor
Autor: Redakce
Poplatky za první rok fungování přinesly zdravotnictví celkem deset miliard korun. Pět miliard se vybralo od pacientů a pět miliard podle ministerstva představují úspory. Zdravotní pojišťovny uspořené prostředky vložily do dříve omezeně dostupné a nákladné léčby vážně nemocných, sdělil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň...


„Tyto peníze umožnily mimo jiné růst počtu operačních zákroků, zkrácení dlouhých čekacích lhůt a rozšíření počtu výjezdových stanovišť zdravotnické záchranné služby. Poplatky zlepšily dostupnost péče, uvolnily přeplněné čekárny a zvýšily komfort pacienta. Lékařská služba první pomoci přestala být zneužívána,“ shrnula přínosy ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS).

Opozice i pacientské organizace ale poplatky kritizují, podle nich omezují přístup pacientů ke zdravotní péči. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath usiluje o zrušení poplatků s výjimkou plateb v nemocnicích. Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár tvrdí, že podle ústavy mají pacienti nárok na bezplatnou zdravotní péči, takže platby odporují základnímu zákonu. Ústavní soud však potvrdil, že poplatky protiústavní nejsou.

Pacienti platí od ledna 2008 u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Poplatky podle ministryně umožnily přesměrovat peníze od banalit k nákladné léčbě. Loni počet návštěv na pohotovosti ve srovnání s rokem předchozím klesl o 36 procent, u ambulantních specialistů o 15 procent, u nemocničních specialistů o 19 procent. Počet receptů na léky klesl o 28 procent a výdaje na levné léky do 150 korun ceny poklesly o 19 procent, uvedla.

„Ve specializovaných centrech, kde se léčí rakovina, roztroušená skleróza a další závažné choroby, bylo léčeno o 40 procent více pacientů než v roce 2007, úhrada na léky v těchto centrech stoupla o 47 procent. Počet operací kyčelních a kolenních náhrad jen u Všeobecné zdravotní pojišťovny stoupl o 35 procent,“ doplnila ministryně.

Poplatky podle ní působí zároveň jako účinné protikrizové opatření. Jejich dopad na omezení zbytečných návštěv u lékaře a na pohotovosti a pokles ošetřovacích dnů v nemocnicích je navíc stabilní a trvalý, podobně jako efekt poklesu výdajů na levné léky.

První náměstek ministryně Marek Šnajdr dodal, že s regulačním efektem poplatků souvisí i ochranný limit, který chrání hlavně chronicky nemocné a lidi trpící více chorobami. „Díky limitu se snížily náklady na léčbu 18.700 pojištěncům. Zdravotní pojišťovny jim vrátily peníze, které tito pacienti vydali nad roční pětitisícový limit,“ shrnul náměstek.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?