Na kontě Českého dne proti rakovině je letos zatím 18 mil. Kč

22. 6. 2016 8:16
přidejte názor
Autor: Redakce
Letošní 20. ročník veřejné sbírky Český den proti rakovině, v němž lidé 11. května přispívali koupí žlutého kvítku na boj se zhoubnou nemocí, překoná podle organizátorů pravděpodobně velmi úspěšný loňský.


Stav sbírkového účtu k 20. červnu přesáhl 18 milionů korun, přičemž ještě nejsou připsány částky za zaslané dárcovské zprávy. Letos poprvé si mohli lidé koupit také elektronickou kytičku přes mobilní aplikaci.

Ke každé zakoupené kytičce rozdávali dobrovolníci na 1100 místech letáček, který byl zaměřen na prevenci rakoviny prsu. Diagnóza představuje v ČR 26 procent všech nádorových onemocnění a je příčinou 14 procent úmrtí. Ročně se zjistí u 7000 žen, muži tvoří jedno procento pacientů.

Riziko rozvoje nemoci zvyšují zděděné vlohy, kdy se rakovina vyskytla v rodině, pravděpodobnost stoupá s věkem. Rakovina prsu postihuje více ženy bezdětné, či ty, které otěhotněly až po třicítce. Řadu rizik lze snížit zdravým stylem života - k prokázaným rizikům náleží obezita, málo pohybu, kouření, chybné stravovací návyky a stres.

Z rozdávaných letáčků se lidé dozvěděli, jak mohou přispět ke snížení rizika. Především by měli chodit na preventivní prohlídky, ženy by neměly opomenout pozvánky k mamografickému screeningu. Jednou měsíčně by měly provádět samovyšetření prsu. Včas zachycený malý nádor je dobře léčitelný.

Odborníci také radí nepřejídat se, omezit příjem tuků, cukrů, soli, uzenin, tmavého masa, zejména grilovaného. Doporučují obohatit jídelníček zeleninou, ovocem, vlákninami. Důležitý je návyk na stálý pitný režim, dva litry neslazených tekutin jsou denní dávkou pro ženu běžné hmotnosti.

Kouření není doporučeno, alkohol se má pít střídmě, hýbat by se měl člověk minimálně třikrát týdně po 30 minutách, i kdyby to byla jen rychlá chůze. Zásada platí pro ženy i muže a pro prevenci rakoviny obecně.

Sbírka se poprvé konala 14. května 1997. Celkem se už shromáždilo téměř 250 milionů korun, z nich 40 procent šlo na nádorovou prevenci, 35 procent na zlepšení kvality života onkologických pacientů a 25 procent na podporu výzkumu, investice do onkologických pracoviště a na podporu hospiců.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?