Moravskoslezský kraj Od doby, co vládne českému zdravotnictví kontroverzní David Rath, zaniklo v České republice kolem dvaceti lékáren nebo výdejen léků. Většina z nich byla zrušena v malých obcích. Uvedl to prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba s tím, že mnohé lékárny zatím fungují jen proto, že jejich majitelé vyčkávají, jak dopadnou povolební jednání.
„Věříme, že ministra zdravotnictví Ratha vystřídá někdo jiný. Proto jsme ty, kteří uvažují o zrušení svých lékáren, vyzvali, aby ještě počkali a snažili se pro ně nepříznivou situaci vyřešit i za cenu nižších platů,“ vysvětlil Chudoba.
Lékárnu U koruny v Ostravě-Radvanicích už zavřela její majitelka Eva Urbanová. „Po Rathových vyhláškách šel obrat na polovinu a nebylo na výplaty. Teď čekám, jak dopadnou povolební jednání,“ řekla Urbanová.
Na to, jak dopadne politická situace, čeká také majitelka výdejny léků v Hošťálkovicích Jana Vacková. „Udržet provoz této výdejny je pro mě finančně náročné. Musela jsem propustit jednoho zaměstnance, a aby Hošťálkovičtí nepřišli o naše služby, omezili jsme provoz pouze na dopolední hodiny,“ řekla Vacková, která má v regionu ještě další lékárny.
„Dnes vidíme dopady Rathovy politiky. Zatímco dřív jsme přemýšleli, jak služby pro pacienty rozšířit a zkvalitnit, dnes uvažujeme hlavně o tom, kde ušetřit. Včera jsem se sešla se svými zaměstnanci a musela jim bohužel oznámit, že poprvé od roku 1993, kdy firma vznikla, jim nemohu vyplatit příspěvek na dovolenou,“ prozradila lékárnice.
Vacková poukázala i na další problém. Lékárny jsou závislé na výdejích léků na recepty. Ty ale byli nuceni lékaři za poslední čtvrtletí výrazně omezit, čímž se propad lékáren ještě prohlubuje.
Přesto mnozí tvrdí, že lékáren je stále mnoho a jejich redukce je namístě. Šéfka ostravské pobočky ČLK Bronislava Kovářová s tímto názorem souhlasí, ale zároveň upozorňuje: „Lékárny zanikají především v okrajových částech měst a na vesnicích. Právě tam se po revoluci budovaly velmi těžce, lidé si na ně zvykli a teď o tuto službu přijdou. Nejvíce na to doplatí staří, nemocní lidé,“ shrnula Kovářová.
Menším lékárnám by měla částečně pomoci také takzvaná degresivní marže na léky, která vstoupí v platnost 1. srpna. Měla by snížit doplatky u drahých léků, u levnějších, které lidé nakupují nejčastěji, je naopak o něco zvýšit. Podle Chudoby se jedná o korunové položky, které pacienti téměř nezaregistrují, lékárnám ale v souhrnu pomohou. výzva
Moravskoslezský deník
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
MUDr.Tomáš Rozsíval
Co , kdybyste místo omezení provozu, raději rozsah služeb ještě rozšířili? Lékárna je přece kšeft,a můžete si o tom myslet co chcete ! Pokud chcete vydělávat, musíte reagovat na konkurenci. Pokud začnou léky nabízet benzínové pumpy a lékaři si začnou zřizovat ve svých rodinných domcích výdejny léčiv, což např. pro vesnice není vůbec fantasmagorie, pak opravdu jako obchod s léčivy zaniknete. Vy nemáte tvrdé limity jako mají lékaři na preskribci léků a indukovaná vyšetření, tak co vám brání v rozletu ? A vůbec si nenamlouvejte, že jste něco víc než obyčejný obchod. V žádné lékárně se vás nikdo na nic neptá a prodá vám cokoliv, aniž by jej zajímalo, zda mu to může uškodit. Takže pan prezident Chudoba se jednoduše mýlí.
Netvrdím, že toto řešení je nejlepší, nicméně tak to je téměř všude ve světě a bude tomu tak i u nás. To je reálný fakt.
MUDr. Jitka Tóthová
Chtěla bych reagovat na příšpěvek Dr. Rozsívala. Pane doktore, prosím neraďte lékárníkům malých lékáren, ať si rozšíří sortiment. Lékárny ve velkých městech sice poznaly dopad ministerských vyhlášek a též se bouří, ale ohroženy zánikem jsou lékárny na malých městech, na vesnicích, kam chodí pacienti s recepty od 2-3 lékařů, těžko je zachrání sortiment s drahou kosmetikou či drogistickým zbožím ( pochopila jsem Vaši radu správně), protože jde vesměs o ekonomicky slabší a starší populaci. A ti jsou vděčni i za lékárnu otevřenou jenom dopoledne, protože do další lékárny to není za roh, jako ve městech.
Lékárníci sami protestovali nad bezuzdým růstem počtu lékáren, které rostly jako houby po dešti , ale zase jen ve velkých městech, prakticky si lékárnu může pořídit každý, kdo má kapitál ( třeba i špinavé peníze), kdo zaměstná farmaceuta. Jak by se Vám líbilo, kdyby si vedle Vás někdo vystavěl zdravotnické zařízení, začal Vám konkurovat a někdo Vám poradil, ať se dáte ještě na pedikuru - manikuru. I za první republiky byla v naší vesnici lékárna, tak proč se bojíme, že o tu nynější příjdeme ? Určitě jste svou radu myslel dobře, ale chyba není v malých lékárnách, chyba je v systému a i za tu bojovali lékárníci a praktici (alias „milionářské pijavice s myslí zatemněnou mamonem“).
Petr R. Palouš
Nepovažuji za vhodné takto prezentovat zavírání lékáren a výdejen, když za stejné období jich nově vzniklo více než dvojnásobek. Komu a čemu to slouží? V ČR je prostor ještě k nárůstu nejméně o 500 lékáren vzhledem k průměru v EU(pokud nebudou vznikat výdeje u lékařů). Jsou to čísla odpovídající cca 3300 obyvatel na 1 lékárnu. Na př. v Řecku je 1400 obyv./lékárnu. A pokud by zanikaly a mělo zůstat zaměstnáno na 7000 lékárníků, tak mohou posílit ostatní lékárny a to i směrem k rozšíření provozní doby a poskytovaných služeb. Je logické a v tržním hospodářství normální, že neproduktivní provozy se zruší. Proč by to mělo být u nás jinak? Proto argument ČLK, že v ČR zanikne na 500 lékáren/výdejen je od samého počátku špatný, nevěrohodný a kontraproduktivní.
PharmDr. Magdalena Vančáková
Pane doktore Rozsívale, jste vedle, jak ta jedle. Byl jste vůbec někdy na západ od našich hranic? Až na některé vzácné vyjímky, dané spíše geografickými poměry v dané zemi, je striktně odděleno předepisování a vydávání léčiv. Proč? Pokud je lékař zainteresován na zisku z předepsaných léčiv, náklady na léky prudce narůstají. Takže pro méně chápavé, pane doktore, NIKDE v Evropě, kromě horských oblastí Rakouska a Švýcarska, si lékař nemůže otevřít svoji výdejnu léků! V řadě evropských zemí je i omezen, v řadě zcela zakázán prodëj léků mimo lékárny. On je opravdu rozdíl mezi rohlíkem a Acylpyrinem, víte?
A tušíte, že ve Velké Británii je od počátku letošího roku povoleno předepisováni léků lékárníkem? A co se týče toho obyčejného kšeftu, vy tedy tvrdíte, že lékaři léčí z čisté lásky k bližnímu? Tak proč tak narůstá preskribce určitého preparátu, projdeli po okolí zástupce firmy? A proč tak stojíte o výdejny léků?
A k té kvalitě práce - je jistě mnoho dobrých lékařů. Ale nemáte ponětí, jak neinformovaní odcházejí lidé z ordinací, jak často my, lékárníci, vysvětlujeme (zdarma, pochopitelně) věci, o kterých by pacient měl být poučen zcela nepochybně od lékaře. A kolik už jsme řešili pochybení v preskribci! Mýlíte se vy, pane doktore. A hlavně mluvíte o něčem, o čem víte, s prominutím, houby.
Dr. Jiří Zimák
Ad Mudr. Rozsíval
Tvrzení, že lékárna je obyčejný kšeft nebo obchod vyplývá z neznalosti role lékárny a lékárníka v systému primární zdravotní péče. Pokud je lékárna „obyčejný kšeft“, pak co jiného je ambulantní lékař než řemeslník jako např. opravář televizorů. Zdá se Vám to přitažené za vlasy? Pak prosím Vás neplácejte bez znalosti problematiky. Ostatně není to poprvé, kdy se „kvalifikovaně“ vyjadřujete k lékárenství.
Pan doktor argumentuje zahraničím, a právě v té civilizované Evropě to je úplně jinak, než uvádí. Např. v tom Rakousku - žádné řetězce lékáren, provozování lékáren pouze lékárníky, regulace počtu lékáren, léky pouze v lékárnách a pevné doplatky (ve všech lékárnách stejné). Výdej u lékařů VŽDY POUZE TEHDY, není-li v místě lékárna. Pokud lékárna vznikne, licence lékaře automaticky zaniká (viz kolegyně Vančáková). Potom je v lékárnách prostor pro odbornou činnost a pro zkvalitňování služeb a rozšiřování provozní doby. Prostě lékárna si na to musí vydělat.
V situaci, kdy obrat většiny lékáren, když nepočítám ty hypermarketové „obchody“, klesá, zcela logicky se v lékárnách snižuje počet zaměstnanců, lékárny jsou stále menší a menší. Tvrzení o rozšiřování provozní doby je proto iluzí. Stejně tak boj s hypermarketovou „konkurencí“ je v ekonomické rovině předem prohraný, byť v rovině odborné tito obchodníci nemají co nabídnout. Ale není to naše vina, že situace u nás vypadá tak, jak vypadá.
Pan doktor vůbec nemá tušení, co to je konkurence a boj o zákazníka - pacienta. Lékaři chtějí neustále své „jistoty“ - jistotu smluv s pojišťovnami a konkurence žádná. Chtějí se „soustředit pouze na svou práci“, slovy prezidenta lékařské komory MUDr. Kubka. Zatímco lékárníkům předepisují „více konkurence“.
Souhlasím, že i u lékárníků je spoustu chyb a diskuse o kvalitě lékárenské péče se nebráníme. Popisované jevy však rozhodně nejsou všeobecné. Vše je o lidech. V naší lékárně denně s pacienty lékové problémy řešíme, pokud není fronta a je na to čas, což většinou je.
I někteří lékaři se chovají k pacientům neuvěřitelně, o ordinační době nemluvě, a kdyby byla mezi nimi reálná konkurence, spousta z nich by o své pacienty nenávratně přišla. A pokud jde o vztahy lékař - lékárna, mám pocit, že lékařům jde jenom o to, kde je to „bez doplatku“, nikoli o to, kde pacient dostane odpovídající odbornou péči, i třeba přes vyšší doplatek. Čili zájem ekonomický převažuje nad zájmem odborným.
Takové názory by se snad daly očekávat od laika, ale od lékaře je to překvapivé.
Myslím, že rozumný lékař si uvědomuje, že dobrý lékárník a dobře fungující lékárna šetří lékařům práci a šetří zdravotnictví peníze. Pokud budou omezovány lékárny, tak budou mít lékaři podstatně více zbytečné práce. Budou řešit víc problémů s následky nevhodného užívání léků a budou zahlceni banalitami, s kterými je dnes řada lidí zvyklá navštěvovat lékárnu a často „svého lékárníka“.
Lékárník je tu od toho, aby odhalil možné problémy při farmakoterapii, hlavně u léků od více lékařů resp. ještě v kombinacích s volně prodejnými, a aby pomohl a poradil při řešení lehčích zdravotních problémů, které nevyžadují návštěvu lékaře. Pacient si zakoupí lék a vyléčí se s nulovými náklady pro systém zdravotního pojištění. Tam, kde lékárník pomoci nemůže, nasměruje nemocného k lékaři.
Takto by to mělo fungovat a určitě většinou funguje. Nebo byste chtěli mít 2x nebo 3x více pacientů s běžnou rýmou, průjmem či např. svalovou únavou po námaze? Kde by se těmto lidem dostalo pomoci, kdyby léky byly dostupné např. v hypermarketech nebo u pump, kde personál buď není vůbec nebo o tom nic moc neví. Část lidí se sice orientuje sama, ale velká část vůbec a někdy jsou schopni „splácat“ kde co dohromady, k čemuž samozřejmě napomáhá agresivní reklama. My pak fungujeme jako „vykladači reklam“ a zjišťujeme, jak špatné nebo naivní představy v lidech tato reklama vyvolává.
Samozřejmě, jak s touto odpovědností lékárníci nakládaji, je otázka druhá, ale snaha by měla směřovat spíše ke zkvalitňování práce lékáren, a o to se naše komora snaží, než k vytváření nekalé konkurence s odlišnými podmínkami, s kterou nelze bojovat, a na kterou doplatí část pacientů tím, že jejich lékárna ekonomicky nepřežije. Měli bychom diskutovat o vzdělávání a správných postupech lékárníků při kontaktu s pacientem a ne vymýšlet, jak dostat lékárny ekonomicky do kolen. A k tomu všemu směřují vyhlášky a legislativní opatření ministra Ratha.
Z neznalosti a z nepochopení, možná i ze špatné zkušenosti, pak pramení názory o „kšeftu“, bohužel i u části lékařské veřejnosti. Kdekdo, kdo přitom o práci lékárníka neví vůbec nic, je najednou „odborník“ na lékárenství, kdekdo „ví“, jak je to údajně „všude ve světě“, přitom je to často úplně jinak. Velká část tohoto zkresleného vnímání však jde i na vrub systému, který zde byl zaveden v 90. letech, a na kterém se podílely jak vlády ODS, tak vlády ČSSD. Jde hlavně o provozování lékáren nelékárníky a obchodními řetězci, cenový chaos a různé doplatky v lékárnách a nekontrolovatelný nárůst počtu lékáren ve městech, které pak bojují o pacienta různým způsobem, ne vždy zrovna férovým.
Tesař
K příspěvku MUDr Rozsívala: lékárny nepracují v běžném tržním prostředí.Vstupy se mohou znásobovat, výstupy se regulují a přiškrcují,s cenou lze hýbat jedině dolů.V situaci, v které jsme od zač. tohoto roku, pomůže jedině omezování,nikoliv rozšiřování služeb /zdůvodnění přesahuje možnost krátkého článku/.Také nezbyde než ukončovat prodělečné činnosti,třeba i prodloužené otvírací doby, když ztrátu nelze z čeho hradit.
Tvrzení, že lékárna je pouze kšeft, je podobný nesmysl, jako kdybych tvrdil, že ordinace je v podstatě jen údržbářská dílna.Mezi ordinací a lékárnou je více analogií, než asi domýšlíte a naopak lékárna se od obyčejného obchodu liší víc, než si myslíte.Přes omezení magistraliter přípravy je to stále zdravotnické zařízení.Pomohla by Vám delší exkurze do lékárny.Poukazovat na jiné státy samozřejmě můžete, ale není možno z ciziny importovat jen to, co je pro lékárny nevýhodné a naopak to, co je výhodné, o tom raději pomlčet.Ve většině evropských států mají lékárny takové postavení,o kterém se nám ani nesní a nevěřím tomu, že by se do nich stále někdo navážel.
PharmDr. Milan Havlíček
Vážený pane doktore Rozsívale, slyšel jste někdy pojem vyhrazená léčiva? Tušíte vůbec, že již několik let si v naší republice můžete koupit více než 200 léků na každé benzince, prodejnách potravin nebo trafikách? Podívejte se na stránky SÚKLu :http://www.sukl.cz/cs02leciva/index.php#vl Najdete tam nejenom aktuální seznam vyhrazených léčiv ale i seznam prodejců.A moc benzinek tam nenajdete. A víte proč? Zkuste si porovnat ceny. Např.vitamínové bonbóny od firmy Vitar(nejde o vyhrazené léčivo), které se v lékárnách prodávají asi za 40 Kč jsem na čerpací stanici viděl za 55 Kč. Pokud by totiž chtěli prodávat vyhrazená léčiva,museli by kromě několika odborných požadavků použít stejnou cenovou regulaci jako lékárny a to pro ně není zajímavé.
dr.Urbánková
Pane kolego, nevím, co se to s Vámi děje. Ještě před rokem jste míval rozumné přízpěvky. Na jaře jste už psal, že dr.Rath bude naše výhra, teď se ptáte dr.Kubka, jak to, že nedostáváte zaplaceno dle vyhlášky.A dnes se dokonce navážíte do lékárníků. Myslím, že není Vaší ani naší věcí jim organizovat práci. Měli bychom se soustředit na naše problémy.
Ty ale určitě nevyřeší okrádání určitých skupin lékařů na úkor jiných skupin lékařů tak, jak to naplánoval dr.Rath. Bohužel to nepochopili nemocniční lékaři, jejich mozky se zřejmě zatemnily vidinou 1-2000 Kč a po nich potopa. Pokud nebude vyjednáváno ve shodě ,ale proti sobě, úspěch se dostaví pro jednoho v tom 1 tisíci a pro druhého v nule. Sortiment lékáren nám v ničem nepomůže.