Němečtí vědci tvrdí, že mají velmi přesný test rakoviny střeva

26. 8. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Podle německých vědců se z nádoru uvolňuje do střeva látka, která má název tumour M2-PK a kterou lze zjistit ve stolici nemocných. V odborném časopisu British Journal of Cancer rovněž sdělili, že na základě této látky by lékaři mohli určit, v jakém stadiu choroby se pacient nachází...


LONDÝN/BERLÍN - Němečtí vědci tvrdí, že nalezli velmi přesný způsob zjišťování rakoviny tlustého střeva. Podle nich se z nádoru uvolňuje do střeva látka, která má název tumour M2-PK a kterou lze zjistit ve stolici nemocných.

V odborném časopisu British Journal of Cancer rovněž sdělili, že na základě této látky by lékaři mohli určit, v jakém stadiu choroby se pacient nachází.

V České republice, která má světové prvenství v počtu výskytu tohoto druhu rakoviny na počet obyvatel, funguje screeningový program, založený na testu mikroskopického krvácení do stolice. Krvácení tohoto druhu je jedním z projevů nemoci. Program je bezplatný pro všechny lidi starší 50 let, kteří si ho mohou dát udělat zdarma jednou za dva roky.

Test na skryté krvácení nicméně nezjistí, zda jde o krvácení, které je projevem rakoviny, anebo méně závažné nemoci.

Obecně se uvádí, že jen šest ze 100 osob, u nichž se toto krvácení prokázalo, mělo rakovinu střeva. Z toho plyne, že následným lékařským vyšetřením se podrobila řada osob, u nichž to nebylo nutné.

Němečtí badatelé z univerzity ve městě Giessen jsou přesvědčeni o tom, že jejich test je mnohem přesnější.

Při experimentu si vyžádali vzorky stolice 204 osob, které se chystali podrobit kolonoskopii. To je diagnostická metoda, při níž se konečníkem do střeva zavádí miniaturní kamera. Při vyšetření vyšlo najevo, že 60 ze 204 osob mělo rakovinu a vědci nato zjistili, že 60 pacientů s nádorem střeva mělo mnohem vyšší hladinu látky tumour M2-PK než ostatní.

„Zjistili jsme významný rozdíl mezi hladinou látky tumour M2-PK u těch, u nichž se potvrdila rakovina střeva, a u těch, kteří nebyli nemocní,“ uvedl doktor Philip Hardt, který vědecký tým vedl. „Rovněž se ukázala silná souvislost mezi hladinou tohoto enzymu a stupněm rozšíření nemoci,“ podotkl.

Němečtí vědci budou ještě se svým objevem pracovat. Už nyní si však myslí, že jdou po cestě, která vede k novému testu rakoviny tlustého střeva. „Bude s to odhalit mnoho případů nemoci a pravděpodobně uspoří ta vyšetření, která se provádějí kvůli pozitivním výsledkům (testu na skryté krvácení do stolice) a která se posléze ukáží zbytečná,“ uvedl ještě doktor Hardt.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?