Kapacita střediska se po přestěhování do nových prostor zdvojnásobila na 20 lůžek, což zlepší podmínky jak pro pacienty, tak i personál, řekla novinářům primářka karlovarské dialýzy Dagmar Fričová.
„Největším rozdílem je prostor. Původní dialýza byla stísněná a pacienti si mohli na lůžkách podat ruku,“ uvedla Fričová. V pravidelném dialyzačním programu je tam 62 pacientů, kteří chodí pravidelně třikrát týdně na očištění krve od škodlivých látek.
V předchozím působišti, o 300 metrů dále, musela dialýza fungovat tři dny v týdnu ve čtyřsměnném provozu, a pacienti tak někdy museli na vyčištění krve chodit i v době od půlnoci do časného rána. Nové prostory umožní přejít na třísměnný provoz ve třech dnech a ve třech dnech na jednosměnný.
Náklady na přestavbu zchátralé budovy na okraji nemocničního areálu byly 32,5 milionu korun. Firma je nemocnici zaplatila formou předplatného na nájem na 17,7 roku. Po umoření částky bude zase platit klasické nájemné.
Generální ředitel KKN Josef März řekl, že před dohodou o rekonstrukci a vybudování nového sídla hrozilo to, že se dialýza přestěhuje na jiné místo. „Jsem rád, že zůstala v areálu a že spolupráce mezi nemocnicí a dialýzou i nadále pokračuje a rozvíjí se,“ dodal März.
Dialytické středisko je v Karlových Varech od roku 1985 a pravidelná dialýza v něm funguje od roku 1986. V roce 2008 středisko převzala, přes výhrady části odborné veřejnosti, společnost Fresenius. Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) jde ale o výhodnou spolupráci pro všechny strany, pro pacienty, kteří mohou i nadále na dialýzu do nemocnice, pro nemocnici, i pro středisko, které výnosy vložilo do rozšíření a zmodernizování svého působiště.
V Česku je zhruba 11.000 pacientů, kterým přestaly fungovat ledviny, z toho 6500 chodí na dialýzu, ostatní prodělali transplantaci ledvin. Střediska Fresenius nabízejí čištění krve metodou vysokoobjemové hemodiafiltrací, která výrazně snižuje vedlejší projevy i rizika, spojená s hemodialýzou.