Obvodní lékaři jsou často zbyteční, tvrdí záchranáři

17. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Kdyby naši obvodní lékaři pracovali jako například v Německu, nepotřebovali bychom lékařské pohotovosti. Tím by se hodně ušetřilo. To je názor záchranářů z Libereckého kraje...


„Je to nepříjemné. Bohužel velice často suplujeme práci obvodních lékařů. Oni zavřou své ordinace před dvanáctou hodinou a už nejsou k zastižení. U nás téměř neexistuje, aby lékař chodil za pacientem domů. Přitom v Německu je to naprosto běžné. Pro nás to znamená, že si lidi i k banálním případům volají záchranku. Mezi dvanáctou a šestnáctou hodinou totiž ještě nefungují pohotovosti a my kolikrát nevíme, kde nám hlava stojí,“ popisuje Petr Hartl, vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

„Pacienti své problémy nevyhodnotí a tak se nám stane, že jako záchranáři vytahujeme klíšťata, řešíme zažívací potíže nebo vypisujeme recept na aspirin, což je práce obvodních lékařů. Také by se mohlo stát, že kvůli tomu přijedeme pozdě ke skutečně vážnému případu,“ dodává Hartl.

Situaci by podle lékařů záchranné služby měl řešit stát a zdravotní pojišťovny.

(rop), Deník Pojizeří

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr. František Hegar

Pokud chce někdo srovnávat práci německého a českého praktika, tak ať se podívá v jakých podmínkách se tak děje. Pokud nebude spoluúčast pacienta na vyšetření, pak zbytné zákroky budou stále prováděny v mimoordinační době praktiků, protože nikomu se nechce čekat v ordinacích - takový je český člověk. Ale podtrhávat nohy lékařům nesmyslnými výroky o jejich pracovní době, mnozí jsou manažery, sekretářky, mnohdy i účetní a ekonomové, kdyby se sečetl jejich časový potenciál, pak by nestačilo ani 8 hodin na odpočinek. Takový článek může napsat pouze ten, který si nikdy takovou práci nevyzkoušel a ani neví kolik úsilí musí vynaložit na provoz svého zařízení. A až by k ní přičichl, pak by ji za současných podmínek rychle opustil a nikdy za takové ohodnocení nedělal. Je smutné, že tisk slyší na takové nesmysly a otiskne je.

dagmar

Jestli záchranka jezdí tahat klíštata a psát aspirin, tak je chyba asi i jinde než jen ve zbytečných obvodních lékařích. Dovolil by si německý pacient volat kvůli klíštěti (či aspirinu) svého, natož pohotovostního lékaže na návštěvu??? A měl by to zadarmo?? To pochybuji…

MUDr.Vladimír Čermák

Článek je klasickou ukázkou přežívajícího socialistického myšlení některých kolegů (v tomto případě záchranářů): 1/ 16 let už neexistují žádní „obvodní“ lékaři, ale praktičtí lékaři, u kterých se pacienti svobodně bez ohledu na „obvod“ registrují. 2/ Nevím, jestli chce kolega záměrně urážet, nebo jestli opravdu ještě žije v socialismu, když za hlavní práci prakt. lékaře považuje „předpis Acylpyrinu a tahání klíšťat“. 3/ Vytažení klíštěte či předpis Acylpyrinu jistě není prací RLP a považuji za skandální a skoro až neuvěřitelné, že se tak nechá zneužívat (nedokážu si představit výjezd RLP k vytažení klíštěte), jako daňový poplatník si neplatím RLP k těmto účelům!! 4/ Praktičtí lékaři budou ochotně jezdit na návštěvy k pacientům, až za ně budou hodnoceni ve stejných relacích jako jejich němečtí kolegové (a ne cca 30-40 Kč po zdanění !!!!).

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?