Medici díky této investici nebudou muset tak často navštěvovat porodní sál a nastávající maminky budou mít více klidu.
„Porodnický simulátor umožní medikům praktickou výuku. Lze na něm relativně věrně cvičit všechnu činnost, která je nutná ke správnému vedení porodu,“ řekl dnes novinářům děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého Milan Kolář. Část mediků podle něj bude nabírat zkušenosti na porodnickém sále a další skupinu mezitím čeká trénink na simulátoru.
Podle přednosty Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Radovana Pilky stále více rodiček chce mít při porodu soukromí. „Zároveň by ale chtěly mít špičkovou péči od špičkových odborníků. Jsou to věci, které se trochu vylučují,“ upozornil.
Složitou situaci pomůže částečně vyřešit právě porodní simulátor. „Praktická výuka v posledních ročnících studia medicíny je samozřejmě o práci s pacientem a část návyků lze získat i na těchto fantomech,“ řekl Pilka.
V nově otevřené porodnické části simulačního centra jsou kromě speciální figuríny těhotné ženy i dvě pánevní torza ženského těla, na kterých lze také nacvičovat techniku porodu. Figurína rodičky je napojena na počítač. Medici mohou na monitoru sledovat základní životní funkce a vyhodnotit vedení porodu.
Figurína jim umožní simulovat normální porod hlavičkou i koncem pánevním, zároveň lze napodobit různé komplikace, jako je krvácení či odtok plodové vody. Studenti mohou na figuríně trénovat také složitější porod dítěte pomocí speciálních kleští.
Simulátor při porodu vydává zvuky, mezi kterými nechybí zrychlené dýchaní, sténání i bolestivý křik. Zvuky jsou podle Pilky velmi důležité, protože medici pak v reálné situaci nejsou zaskočeni hlasitými projevy rodičky, které mohou být pro nepřipraveného porodníka velmi stresující. Zvukové projevy rodiček navíc často neodpovídají jejich stavu.
„Jsou ženy, které mají různý práh bolesti. Mohou mít silné a vehementní zvukové projevy, přitom porod ještě ani neprobíhá. Naopak některé rodičky jsou klidné, usmívají se a za několik minut je najednou po porodu. Jsou to dva extrémy a lékař s tím musí umět pracovat,“ podotkl.
Figurína nastávající maminky dostala jméno Maruška. Pracovníci simulačního centra se inspirovali u Marie Terezie, která porodila 16 dětí. „Byla to zkušená rodička. Fantom dítěte má jméno Pepíček, což odkazuje na (císaře a syna Marie Terezie) Josefa II.,“ řekl s úsměvem Pilka.
Lékařská fakulta už loni za dva miliony korun pořídila figurínu Semira, s jejíž pomocí lze simulovat různé akutní stavy. Letos plánuje otevřít simulátor zaměřený na chirurgické obory, čímž bude moderní výukové centrum dokončeno.