Oprava Motola začíná? Jisté to zatím není

17. 8. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministerstvo financí chce vědět, zda není pět miliard za opravu dětské nemocnice Motol nadsazená částka. Dále trvá na posudku expertů. Ministryně Emmerová ale rozhodla, že oprava Motola by měla začít co nejdříve. A proto na posudky expertů čekat nebude...


Nová ministryně zdravotnictví Milada Emmerová už nechtěla dále přihlížet, jak ze zdí dětského pavilónu pražské motolské nemocnice rostou břízy a pacienti musí v zimě spát na pokojích kvůli netěsnícím oknům v šálách a čepicích. Učinila proto první zásadní krok v čele úřadu. A hned kontroverzní.

Emmerová rozhodla, že pětimiliardová oprava Motola by měla začít co nejdříve. A proto nebude čekat na posudky expertů, kteří by posoudili, zdali cena není nadsazená. Jenže se svým rozhodnutím narazila. Nelibost včera vyjádřili nejen opoziční občanští demokraté, ale i Ministerstvo financí.

Úřad Bohuslava Sobotky, který je správcem státních peněz, trvá na vypracování posudků, zdali je pět miliard adekvátní částka.

„Pokud Ministerstvo zdravotnictví analýzu nechce, musí navrhnout změnu usnesení vlády. Protože tu analýzu si vyžádal kabinet svým usnesením,“ uvedl včera mluvčí financí Marek Zeman.

Vyjádření Emmerové se včera HN nepodařilo získat. Odpoledne měla jednání a večer byl její mobilní telefon nedostupný.

„Motol je zařízení se superspecializovanou péčí a další prodlévání v opravách by tyto provozy ohrožovalo,“ obhajovala své rozhodnutí před několika dny v agentuře ČTK.

Za děti hrozí interpelace

Proti rozhodnutí ministryně protestují i opoziční občanští demokraté. I když i podle nich Motol opravu skutečně potřebuje.

„Posudek to ale rozhodně chtělo. Pět miliard se mi zdá jako neadekvátní částka. Okolnosti nahrávají tomu, že se opět velmi neefektivně utratí peníze daňových poplatníků,“ tvrdí poslanec ODS Miroslav Krajíček, který je předsedou podvýboru sněmovny pro investice.

Emmerovou proto hodlá na nejbližší schůzi interpelovat. „Na nejbližší řádné schůzi sněmovny (v září) budeme požadovat stanovisko paní ministryně,“ dodal Krajíček.

Spory o rekonstrukci dětského pavilónu motolské nemocnice, ve které údržbáři spravují třicet havárií do měsíce, se táhnou již tři roky.

V listopadu 2001 odmítla sněmovna poslanecký návrh, aby vláda garantovala čtyřmiliardovou půjčku od Evropské investiční banky. Materiál neprošel.

S návrhem na státní garanci čtyřmiliardové půjčky od EIB ovšem přišla znovu skupina poslanců v čele právě s Miladou Emmerovou v březnu 2003. Podpořila je i exministryně Marie Součková. Poslanci opět garanci odmítli.

„Srdce“ peníze dostane

Nakonec až letos na jaře vláda rozhodla, že Motol dostane alespoň 175 miliónů korun na opravu energocentra. Tedy místa, kde se vyrábí stlačený vzduch či elektřina, když vypadne proud.

Nyní jsou po jeho chodbách rozeseté červené kbelíky, do kterých ze stropu kape voda. Přes řídicí stanice dieselagregátů jsou přehozené igelity. Opět kvůli vodě.

Energocentrum tak zůstává zatím jedinou částí, která se opraví již letos. O zahájení

stavebních prací Emmerová rozhodla minulý týden. Stát zaplatí 174 miliónů a dalších 75 miliónů musí najít ředitel Motola Miloslav Ludvík ve svém rozpočtu.

„Proti opravě energocentra nic nenamítáme, to je v pořádku. I peníze na něj jdou podle plánu, jak rozhodla vláda,“ říká smířlivě mluvčí financí Zeman.

JAK SE (NE)OPRAVOVALO:
* Listopad 2001
Poslanci odmítli návrh, aby vláda garantovala čtyřmiliardovou půjčku od Evropské investiční banky. Poslanci vyzvali ministra Fišera, aby navrhl koncepci pediatrie. To neudělal, ale prosadil miliardovou dotaci na opravy Motola.
*Březen 2003
Poslanci (v čele s Emmerovou) opět žádají státní garanci za půjčku od EIB. Sněmovna zase nesouhlasí.
* Březen 2004
Vláda rozhodla, že definitivně uvolní alespoň 145 miliónů korun na opravu energocentra.

Aleš Vojíř, Petr Holub, Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?