PRIMÁTOR PARDUBIC JAROSLAV DEML (ODS) ŘEKL:
Půl roku se připravuje přechod nemocnic v kraji na akciové společnosti. Deset dní před rozhodným datem pardubické městské zastupitelstvo žádá změny. Není to pozdě?
Město se neustále snaží, aby se něco změnilo. Prvního října mají z nemocnic být akciové společnosti. To zkomplikuje účetnictví jak nemocnicím, tak i zdravotním pojišťovnám. Je nestandardní, aby se právní forma měnila kvartál před koncem roku. Pokud chci něco transformovat, tak to směřuji na nový kalendářní rok. Problémy jsou pak mnohem menší. Ukončíte roční účetnictví příspěvkové organizace a nově otevřete účetnictví akciovky.
Krajští radní argumentují tím, že čím dřív budou z nemocnic akciovky, tím dřív se dostanou z dluhové pasti. ?
Snižování nákladů je jedna věc, zvyšování příjmů, v tomto případě úhrad od pojišťoven, je věc druhá. Všeobecná zdravotní pojišťovna se například nebrání tomu, že by třeba specializovaná centra traumatologie nebo onkologie, která jsou jen v pardubické Krajské nemocnici, mohla dostat vyšší úhrady, na bod by mohly být až o padesát procent vyšší.
Všechny nemocnice Pardubicka dostávají za bod výkonu 72 haléřů. V jiných krajích je to citelně více, někdy i přes korunu. ?
Podle mých informací se Pardubický kraj ani nesnaží s pojišťovnami jednat. Tu šanci měl, byl vyzýván, aby s nimi jednal, a mohl by pro pardubickou nemocnici získat i 150 miliónů. Ale jim je to jedno, kraj byl vyzýván a nejednal. Kraj se ze zákona stará o zdravotnictví. Pokud si na sebe nedokážou nemocnice vydělat, je povinen je dotovat ze svého rozpočtu, stejně jako město Pardubice ze svého rozpočtu dotuje odpadové hospodářství nebo městskou hromadnou dopravu. A je to v součtu 200 miliónů korun ročně. Město dotuje třeba i divadlo a komorní filharmonii. Pokud si kraj nedokáže ve financování nemocnic udělat pořádek, tak je musí dofinancovat.
Zdeněk Seiner, Právo