Program transplantací kostní dřeně (kmenových buněk krvetvorby) byl zahájen před 15 lety na bývalé II. Dětské klinice FN Motol, tehdy v rámci hematologického oddělení. V únoru 2004 spojením hematologického oddělení II. dětské kliniky a Transplantační jednotky s Klinikou dětské onkologie vznikla současná Klinika dětské hematologie a onkologie FN Motol. První transplantace se uskutečnila 28. listopadu 1989. V té době pětiletý chlapec byl úspěšně transplantován od svého bratra pro pokročilou fázi akutní leukémie. Dnes je mu již 20 let a je zcela zdráv. Od té doby podstoupilo na této jednotce transplantaci od sourozence cca 150 dětí, dalších více než 80 bylo transplantováno štěpem nepříbuzenského dárce z mezinárodních registrů, desítky dalších byly transplantovány vlastní kostní dření. Již 14 dětí bylo transplantováno s použitím pupečníkové krve zdravého sourozence či nepříbuzenského dárce. Nejmladšímu dítěti, transplantovanému na naší jednotce, byly v době transplantace dva měsíce. Na Klinice dětské onkologie byl zahájen program autologní transplantace krvetvorných buněk v roce 1992. Zpočátku probíhal samostatně, od roku 2003 pak byl spojen s dárcovskou transplantací v nové transplantační jednotce. Autologní transplantaci podstoupilo v Motole více než 250 dětí, indikací byly většinou zhoubné nádory.
U většiny dětí byla transplantace dárcovské kostní dřeně provedena pro různé formy akutní či chronické leukémie, řada dětí byla však transplantována i pro těžké vrozené nebo získané poruchy krvetvorby, vrozené těžké poruchy obranyschopnosti a některé vrozené metabolické vady. Postupem doby se významně mění struktura dárců. Vzhledem k úbytku dětí klesá šance na nalezení dárce v rodině. Počet transplantací, kde je dárcem vhodný sourozenec, proto dlouhodobě spíše mírně klesá. Významně ale stoupá počet dětí, transplantovaných od dárců nepříbuzenských z českých, ale i zahraničních registrů (Německo, Francie, Itálie, Anglie, USA atd.). Transplantace od takových dárců je složitější a rizika komplikací jsou větší. Přesto se na našem pracovišti úspěšnost transplantací v posledních letech již neliší při použití sourozence či nepříbuzenského dárce. Dosahované výsledky jsou, a to bez nadsázky, především vzhledem k dlouhodobé zkušenosti transplantačního kolektivu, plně srovnatelné s předními evropskými dětskými transplantačními centry. V roce 2003 byla do plného provozu uvedena zcela nová, moderní, plně vybavená Transplantační jednotka.
Celkem deset přístrojově kompletně vybavených a plně klimatizovaných pokojů (HEPA filtrace přiváděného vzduchu) s pozitivním přetlakem významně zlepšilo prostředí pro naše pacienty i jejich rodinné příslušníky, kteří mohou být s dítětem celý den. O pacienty, od kojeneckého věku až po dospívající, pečuje na jednotce kromě lékařů specialistů tým složený ze zdravotních sester se zkušeností práce na jednotkách intenzívní péče, psychologů, dietní sestry, rehabilitačních pracovníku a sociální pracovnice. Komplexní péče o naše pacienty většinou nekončí jejich několikaměsíčním pobytem na jednotce. V rámci dlouhodobé dispenzární péče jsou i nadále ambulantně sledováni pod naší patronací. Někteří k nám však chodí již jen jednou ročně na pravidelná vyšetření v rámci výročních kontrol. 15 let je dostatečně dlouhá doba k bilancování. Odborné otázky řešíme průběžně s ostatními kolegy na lékařských sjezdech a sympoziích. Protože jsme však s transplantovanými dětmi a jejich rodiči strávili mnohé těžké chvíle, máme s nimi mnoho společného a zajímají nás jejich další osudy, využíváme této příležitosti nikoliv k uspořádání odborného vědeckého sympozia, ale k neformálnímu setkání pacientů, jejich rodičů a sourozenců, kteří byli často i rodinnými dárci.
Prof. MUDr. Jan Starý, DrSc, přednosta KDHO, FN Motol, doc. MUDr. Petr Sedláček, CSc, vedoucí lékař Transplantační jednotky KDHO, FN Motol