Péče o matku se zdravotním handicapem

10. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Také v životě zcela zdravé ženy představuje těhotenství, porod a následná péče o novorozené dítě velkou zátěž. Matkami se však stávají i ženy s různými zdravotními handicapy, často velice závažnými. Těmto ženám je nutné během těhotenství, porodu a v prvních dnech po porodu věnovat zvláštní péči na vysoké profesionální úrovni.


V případě matek se zdravotním handicapem často přebírá podstatnou část péče o novorozené dítě otec dítěte. I jemu je třeba v jeho roli rodiče poskytnout náležitou pomoc a podporu. Právě pro budoucí matky se zdravotním handicapem, který komplikuje jejich sebepéči i péči o dítě, byl v nově zrekonstruovaném pavilonu porodnicko-gynekologického oddělení Krajské nemocnice Pardubice vybudován nadstandardně vybavený pokoj. V těchto případech je pokoj poskytován rodině bezplatně. Vybavení pokoje umožňuje během hospitalizace ubytovat nejen rodičku, ale i jejího partnera. Odborný personál oddělení dokáže pomoci rodičům zvládat péči o dítě v prvních dnech po jeho narození. V tomto pokoji je k dispozici lůžko a rozkládací sedací souprava, lednice, rychlovarná konvice a televizor a také vybavený pracovní pult s vaničkou ke kompletnímu ošetření novorozence. Partner má během hospitalizace ženy možnost za úhradu využít stravování v nemocnici. To vše přispívá k příjemné atmosféře pokoje, kde je žena ubytována. Příkladem využití tohoto typu pokoje je i následující případ.

Kazuistika

Koncem roku 2004 byla na nadstandardně vybavený pokoj přijata 29letá gravidní žena k plánované hospitalizaci pro zátěž v osobní anamnéze. Šlo o její první těhotenství, pacientka byla vdaná a bydlela společně s manželem. Žena se narodila předčasně per forcipem jako druhé dvojče. Ve třech letech u ní byla diagnostikována spastická forma DMO. Ve 12 letech prodělala operaci pro svalové kontraktury a v 21 letech osteotomii levého kyčelního kloubu pro aplazii. Žena byla relativně soběstačná, pouze obtížněji chodila s dopomocí berlí.

K plánovanému císařskému řezu byla rodička přijata ve 37. týdnu gravidity pro nemožnost abdukce dolních končetin. Porodila zdravé děvče, které vážilo 2600 g a měřilo 49 cm. Žena byla ubytována i s dcerou a manželem na výše zmíněném specializovaném pokoji, pooperační období proběhlo bez komplikací. Během prvních dnů po operačním porodu zajišťovaly péči o novorozence zdravotní sestry novorozeneckého oddělení a otec dítěte. Postupně se ale zapojovala i matka (podle svých fyzických možností). Otec vzhledem ke své psychické a odborné připravenosti, ke které přispěl i ošetřující personál, svou novou roli zvládal velmi dobře. Zásluhou přítomnosti partnera během hospitalizace a odborné péče ošetřujícího personálu byla žena s novorozencem po 13denní hospitalizaci bez komplikací propuštěna do domácího ošetření.


SOUHRN

Článek se zabývá problematikou a zvláštnostmi ošetřovatelské péče o matku se zdravotním handicapem a její dítě. Na konkrétním případu autoři popisují možnosti ošetřovatelské péče o rodičku na porodnickogynekologickém oddělení Krajské nemocnice Pardubice.

SUMMARY

The article addresses specifics of a nursing care of a handicapped mother and her child. Using concrete case the authors describe possibilities of nursing care of a woman in labor on department of obstetrics and gynecology of a County hospital in Pardubice.


O autorovi: Mgr. Markéta Moravcová, Mgr. Světlana Beránková, MUDr. Ladislav Hanousek, ÚZS, Univerzita Pardubice, porodnicko-gynekologické oddělení KN Pardubice (marketa.moravcova@upce.cz)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?