KI extenze se skládá z Kirschnerova drátu, kterým se provrtá tuberositas tibiae, metafýza femuru nebo patní kost, a z „podkovy“, která svým mechanismem spojuje KI drát s tažným zařízením. Síla tahu, tedy závaží, které se upevňuje na šňůru přes kladku, je určena 1 / 10 hmotnosti klienta. DK je ve fl exi 45° na Braunově dlaze nebo na polohovacím lůžku. Do nohou dáváme pevnou oporu, aby se mohl klient opírat zdravou končetinou při nadzvedávání a pohybu. KI extenzi instalujeme na našem oddělení do tuberositas tibiae při poranění acetabula, při zlomenině krčku kosti stehenní, je-li klient neoperabilní nebo si operaci nepřeje, zpravidla pro nepřekonatelný strach z operace. KI extenze se ponechává několik týdnů, během nichž tah zajistí klid pro zhojení zlomeniny, nebo na nejnutnější dobu, pokud je ze závažných důvodů operace odložena.
Cílem ošetřovatelské péče je:
– minimalizovat bolest,– stanovit rizika a zahájit preventivní opatření,– zredukovat negativní faktory,– sledovat a zajišťovat správnou osu tahu, – uspokojovat klientovy potřeby v průběhu léčby.
Tlumíme bolest a aplikujeme analgetika podle ordinace lékaře. Provádíme laboratorní a rtg vyšetření a monitorujeme fyziologické funkce.
V samotném začátku bychom měli mít na paměti psychosociální potřeby klienta. Je krátce po úrazu, z nějakého důvodu nebude operován, má strach z budoucnosti, je izolován od rodiny a má problémy, které mu pomáháme řešit. Zde je důležitá empatie a dobrá spolupráce celého týmu, do které se snažíme postupně zapojovat samotného klienta i jeho blízké. Hodnotíme stav podle modifi kační stupnice Nortonové, stanovíme rizika a plán péče. Defi cit sebepéče eliminujeme citlivým přístupem, pomocí, radou a zajištěním určitého soukromí. Prevenci tromboembolické nemoci řešíme aplikací Clexane 20–40 mg s. c. á 24 hodin. Ve spolupráci s rehabilitační sestrou klienta edukujeme a několikrát denně s ním procvičujeme dechová a kondiční cvičení, izometrii svalstva DK, dorzifl exi. Pomáháme při nácviku usazení na podložní mísu vleže. Tento manévr provádíme s klientem i jako prevenci proti vzniku dekubitu v sakrální oblasti. Prevence dekubitů je jednou z nejdůležitějších činností, protože vynucená poloha na zádech se zafi xovanou DK způsobuje extrémní zatěžování sakrální oblasti, ale i postižené končetiny. Nejvíce ohrožena je pata, proto pod ni podkládáme molitanový věneček, pod hýždě molitanovou podložku a lůžko převlékáme třikrát denně. Osvědčila se nám kosmetika řady Menalind. Střídáme krém, olej a pastu s mentolovými preparáty a ošetřujeme predilekční lokality. Při aplikaci kosmetiky provádíme jemné masáže zad, hýždí a obou dolních končetin.
Samozřejmě dopřejeme klientovi možnost celkové koupele několikrát týdně. Máme instalovaný nájezd do sprchovací místnosti, pacienta tam zavezeme s lůžkem, podložíme jej igelitem a sprchujeme přímo na lůžku. Snažíme se zajistit dostatečný odpočinek, přísun vitaminů, vlákniny a dohlížíme na pitný režim. Pokud se vyskytne jakékoli poškození kůže, ošetřujeme jej podle typu rány. Vzhledem k tomu, že jsem konzultantkou pro hojení chronických ran a dekubitů, volím po dohodě s lékařem takové prostředky a preparáty, které jsou nejúčinnější. V současné době je veliká nabídka alginátů, hydrokoloidů a gelů od různých firem pro vlhké hojení ran.
Nám se na oddělení osvědčil Flamigel krém a transparentní krytí Tegaderm. Pokud se vyskytne dekubitus III. a IV. stupně, spolupracuji s hlavní konzultantkou naší nemocnice. Léčbu dekubitů řešíme komplexně, samozřejmě v rámci daných možností. Polohování je problematické, u KI extenze v podstatě nemožné. Při pohybu DK může dojít k posunu KI drátu v kostní tkáni, zejména je-li klient dezorientovaný nebo obtížně spolupracuje. Změnou osy tahu hrozí nebezpečí vzniku dekubitu z tlaku podkovy, přestože mezi končetinou a mechanismem jsou pryžové zábrany. Následně může dojít k infekci v okolí KI drátu a špatnému hojení zlomeniny. Sledujeme místo vstupu drátu do kosti, jeho okolí a při jakékoli změně kontaktujeme lékaře. Na krytí této lokality jsme ještě nedávno používali klasickou osmičku obvazem. V poslední době jsme začali zkoušet 3M Cavilon. Jedná se o polymerický roztok, který se při aplikaci na kůži mění na transparentní film. Je propustný pro kyslík a vodní páry. Aplikovali jsme jej i na povrchový dekubit a zdá se, že s dobrým efektem. Nemáme s ním ještě takové zkušenosti.
Při jakékoli intervenci z naší strany pacientovi vysvětlíme důvod našeho počínání a snažíme se jej zapojit do spolupráce s celým zdravotnickým týmem. Je dobré, když spolupracuje i rodina. O průběhu celého ošetřovatelského procesu vedeme dokumentaci.
Závěr
V průběhu tohoto konzervativního postupu se snažíme uspokojovat všechny klientovy potřeby s ohledem k jeho zdravotnímu stavu, sociálnímu postavení a schopnostem. Jsme mu po dobu, kdy je upoután na lůžko, rádcem, pomocníkem, zprostředkovatelem, ošetřovatelem i dobrým posluchačem. Tato doba může být různě dlouhá, ale zpravidla při konzervativním postupu hojení zlomeniny bývá 90 dní. Je to poměrně dlouhý čas, během kterého se s klientem blíže poznáme a o to větší máme radost, když překlene toto těžké údobí svého života bez komplikací a udělá svůj první krok.