Šlo o 47letého muže s terminálním renálním selháním nejasné etiologie. Dárcem ledviny byl jeho bratr se shodným HLA haplotypem.
V operační den pacient obdržel první injekci antitymocytárního globulinu a započala léčba cyklosporinem. Druhý pooperační den se začalo s celkovým ozářením lymfatických uzlin. Šestý pooperační den byl pacient propuštěn a příprava na transplantaci kmenových buněk probíhala ambulantně. Čtrnáctý pooperační den obdržel infúzi alogenních hematopoetických kmenových buněk. Poté byl nemocný léčen jeden měsíc mykofenolátem. Dávka cyklosporinu se postupně snižovala a po půl roce byl vysazen. Stejně tak bylo možné vysadit i antihypertenzíva.
Za celou dobu měl nemocný jen jednu komplikaci: 21. den neutropenickou horečku, která si však vyžádala pouze dvoudenní hospitalizaci. Pacient se vrátil do práce tři měsíce po operaci a po 34 měsících sledování byl stále v dobrém zdravotním stavu. U nemocného se nedostavily známky reakce štěpu proti hostiteli, renální biopsie byly normální a přetrvával chimérismus. U dalších nemocných zařazených do studie však průběh nebyl tak příznivý. Přesto autoři prokázali, že indukovaná imunitní tolerance, dosud popsaná pouze v experimentálních zvířecích modelech, může fungovat i u člověka.
New England J Med, 2008, 358, p. 362-368
Výběr a překlad MUDr. Eliška Potluková, Ph.D.