Koncem roku 2008 bylo v České republice zhruba 14.500 lůžek následné ošetřovatelské péče. Oproti předchozímu roku počet lůžek stoupl asi o jedno procento. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Na tisíc obyvatel starších 65 let připadá 9,6 lůžka následné ošetřovatelské péče. Rozložení v jednotlivých krajích je však velmi nerovnoměrné.
Zatímco v současné době činí podíl osob starších 65 let na celkovém počtu obyvatel asi 15 procent, v roce 2050 statistikové předpokládají téměř třetinový podíl seniorů na celkovém počtu obyvatelstva. Stárnutí obyvatelstva nastoluje otázku zajištění dostatku lůžek ošetřovatelské následné péče pro přestárlé, chronicky nemocné a nesoběstačné pacienty.
Z počtu 14.500 lůžek je přibližně 6760 v nemocnicích, 7190 v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, 370 v hospicích a 160 v ostatních odborných léčebných ústavech.
Výrazně narostl počet lůžek v nemocnicích následné péče. Kvůli vzniku nového hospice ve Středočeském kraji se téměř o deset procent zvýšil počet lůžek paliativní péče. O 33 lůžek klesl lůžkový fond léčeben pro dlouhodobě nemocné.
Z hlediska poměru lůžek ošetřovatelské následné péče k celkovému počtu nemocničních lůžek je nejlepší situace v Karlovarském kraji (40 ošetřovatelských lůžek na 100 nemocničních) a nejhorší v kraji Jihomoravském (necelých 17 lůžek na 100 nemocničních).
Využití lůžek se u nemocnic následné péče i LDN blíží 90 procentům, u hospiců je o něco nižší (asi 79 procent). Celková průměrná ošetřovací doba ve všech zařízeních se zkrátila zhruba o dva dny.
Loni vzrostl o 57 procent počet lůžek sociální a pobytové služby (z 611 na 959), tato lůžka se však do lůžkového fondu nezapočítávají. Počet klientů vzrostl o více než 76 procent a objem poskytnuté péče se téměř zdvojnásobil.
ČTK