Volili jste mezi několika variantami návrhu, nakonec jste se ale přiklonili k té nejpřísnější. Proč?
Vycházeli jsme z doporučení lékařských společností, Světové zdravotnické organizace a států, které už opatření mají. Pozitiva převážila jak z hlediska větší ochrany zdraví nekuřáků, tak z hlediska zvýšení návštěvnosti restaurací, která v jiných zemích stoupla o šest procent. Kuřáci si odskočí ven, a do zařízení tak budou chodit i nekuřáci. Zároveň to povede i k ochraně zaměstnanců, kteří nebudou muset pracovat v zakouřeném prostředí.
Zákaz se ale vztahuje i na zahrádky s přístřeškem.
Kolem toho vznikla spousta fám. Zahrádka, která stavebně navazuje na restauraci a je zakrytá střechou nebo zasklená, je uzavřeným prostorem, takže by tam měl platit zákaz. Na druhou stranu zahrádky otevřené a kryté třeba jen slunečníkem, tam bude kouření tolerováno.
Myslíte si, že návrh má naději v navrhované podobě projít?
Ano, vychází totiž z programového prohlášení vlády, má podporu pana premiéra, zdravotního výboru Poslanecké sněmovny a dokonce řady opozičních poslanců.
Počítáte s tím, že budete možná muset dělat ústupky?
Určitě se povedou debaty o výši pokut za porušování zákona, o elektronických cigaretách nebo vyhrazení prostor, kde bude kouření zakázáno. Z primárního záměru ale ustupovat nebudeme.
Zmiňoval jste elektronické cigarety. V současné verzi jsou kladeny na roveň běžným tabákovým výrobkům.
Ano, a k tomu povedeme debatu v souvislosti s účinkem na okolí a uživatele. Z hlediska hospodářské soutěže ale nechceme zvýhodňovat výrobce elektronických cigaret před klasickými.
Když se podíváme na přísnost protikuřáckých opatření v Evropě, kam se Česko řadí?
Jsme ve druhé skupině zemí, které se pro opatření rozhodly. Chystá se i evropská směrnice proti tabáku, která zpřísní značení cigaret, a už teď je jasné, že se zvětší varovné informace o škodlivosti tabáku na krabičkách.