Pojištěnci VZP dali loni na poplatcích a doplatcích 4,24 miliardy

28. 1. 2009 8:25
přidejte názor
Autor: Redakce
Na poplatcích a doplatcích za léky dali za celý rok 2008 pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) 4,24 miliardy korun. V přepočtu na deset zdravotních pojišťoven a deset milionů obyvatel by se tak mohlo vybrat 6,7 miliardy korun. Sněmovna před Vánoci schválila zrušení všech regulačních poplatků...


Senát se bude poplatky zabývat ve středu. Mohl by schválit návrh, aby od poplatků byly osvobozeny děti do 15 let. Pediatři žádají, aby jim pojišťovny výpadek příjmů nahradily.

Mluvčí VZP Jiří Rod ČTK řekl, že k 28. prosinci překročilo ochranný pětitisícový limit 7445 pojištěnců VZP, kteří celkem vydali 48,3 milionu korun. Z nich jim VZP 11 milionů vrací. Od počátku roku uhradili pojištěnci VZP, tedy i ti, kteří nedosáhli limitu, na doplatcích za léky 771 milionů, na započitatelných regulačních poplatcích 2,58 miliardy a na nezapočitatelných poplatcích 892 milionů.

Nejvíce na doplatcích a poplatcích vydali lidé v Praze, půl miliardy, a v Jihomoravském kraji, 482 milionů, nejméně v Karlovarském kraji, 135,8 milionu. Nejvíce pacientů překročilo limit v Praze, 1338, nejméně v Libereckém kraji, 289, a v Olomouckém kraji, 295.

Do limitu se počítají jen třicetikorunové poplatky u lékaře a za položku na receptu, na němž mohou být nejvýše dvě položky, a také některé doplatky za léky. Ve hře je pokles ochranného limitu z 5000 na 3000 korun a také zařazení všech poplatků do limitu, tedy i 60 korun v nemocnici a 90 korun na pohotovosti. Pacienti by tak limit mnohem rychleji naplnili. Uvažuje se také o tom, že by místo za položku lidé platili 30 korun za celý recept.

Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 220 miliard korun. Naplnily se původní odhady ministerstva zdravotnictví, že poplatky omezí zbytečné návštěvy u lékaře a na pohotovostí a zkrátí pobyt v nemocnici na nezbytně nutnou dobu. Uspořené peníze dostala například onkologická centra pro vážně nemocné. Nenaplnily se ale odhady o počtu lidí, kteří využijí ochranného limitu. Ministerstvo počítalo s tím, že to bude až 140.000 lidí, z toho u VZP asi 84.000 lidí a zbytek u ostatních zdravotních pojišťoven. Těsně před limitem jsou desetitisíce lidí, a tak celkové počty těch, kteří přesáhnou limit, nyní rychle roste.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?