OSTRAVA/KARVINÁ - Činností lékařů Hornické nemocnice v Karviné, kteří posuzují nemoci z povolání horníků, se v těchto dnech začali zabývat kriminalisté. Prošetřují, zda lékaři loni od května do srpna pomocí padělaných a nepravdivých posudků a lékařských zpráv nepřipravili šestačtyřicetiletého muže o rentu za nemoc způsobenou prací pod povrchem země. Ve čtvrtek to řekla mluvčí severomoravské policie.
„Existuje podezření, že vystavovali zkreslené a nepravdivé lékařské posudky ke zdravotnímu stavu poškozeného. Na jejich základě mu pak nebyla přiznána choroba z povolání, ale pouze obecná nemoc. Oznamovatel tak přišel údajně o 410.000 korun,“ popsala případ mluvčí. Dodala, že zatím neznámý pachatel je podezřelý z padělání a vystavování nepravdivých lékařských zpráv, posudků a nálezů.
Kvůli nespokojenosti s prací posudkových lékařů před nemocnicí před dvěmi lety protestovalo několik desítek havířů. Tvrdili, že lékaři jim renty odmítají přiznat na základě objednávky firmy OKD, která horníky zaměstnává. Vedení nemocnice i mluvčí těžební společnosti to odmítají.
Ředitel nemocnice Ivan Stejskal nechtěl komentovat detaily vyšetřovaného případu. Řekl ale, že nemocnice je soukromá a má jednoho majitele. „Tím není OKD. Lékaři jsou na dolech zcela nezávislí. Máme pouze s těžební společností smlouvu, na jejímž základě provádíme preventivní prohlídky a posudky. Ročně provedeme asi 12.000 prohlídek. Proti rozhodnutí našich lékařů se odvolalo asi jedno procento pacientů,“ řekl ředitel.
Mluvčí OKD Věra Breiová jeho slova potvrdila. „Ročně se odvolá asi 100 horníků. Jejich připomínky pak řeší soud. Asi jen ve dvou případech je uznal za opodstatněné,“ řekla. Dodala, že OKD navíc nemá zájem snižovat počet horníků, kterým je přiznána nemoc z povolání. „Platíme ročně vysoké pojistné 235 milionů korun. Renty pak horníkům nejsou vypláceny z našich prostředků, ale platí je pojišťovny,“ řekla.
Šéf odborové organizace OKD Miroslav Syrový řekl, že od doby, kdy posudky provádí Hornická nemocnice, výrazně ubylo horníků s nemocí z povolání. „Nejsme ale schopni říct, zda to je záměrným postupem, či pouze objektivnějším a přísnějším posouzením jejich zdravotního stavu,“ řekl. Dodal, že ve všech případech, kdy se objevily pochybnosti, se horníci obrátili na právničku a pak i na soud. „Jsou případy, kdy soud rozhodl ve prospěch horníka,“ řekl Syrový.
ČTK