Potratovou pilulku vítají lékaři jako bezpečnou alternativu

8. 7. 2014 8:17
přidejte názor
Autor: Redakce
Potratovou pilulku, která je v Česku dostupná od června, vítá Česká gynekologická a porodnická společnost jako bezpečnou alternativu operačního potratu, řekl novinářům gynekolog Petr Křepelka.


Boom potratů podle něj pilulka nezpůsobí - více než polovina Češek v plodném věku se chrání antikoncepčními pilulkami, počty potratů jsou velmi nízké. Podle Hnutí pro život, které potraty odmítá a podalo kvůli uvedení tablety na trh správní žalobu, zvyšuje pilulka riziko komplikací, včetně úmrtí ženy. Podle gynekologů naopak komplikace operačních potratů a riziko úmrtí omezuje.

Interrupci může žena v ČR podstoupit do 12. týdne těhotenství, ze zdravotních důvodů i později, miniinterrupci do 8. týdne. Farmakologický potrat může být proveden do 49. dne těhotenství. V tu dobu jde o embryo maximálně deset milimetrů velké. Množství tkáně, která odchází při potratu, je tedy jen o něco větší než při běžné menstruaci.

Pilulku, která je registrována ve zhruba 25 zemích, může v Česku podat jen odborný lékař v nemocnici. Žena nejprve dostane účinnou látku mifepristonum, která zamezí výživě těhotenské tkáně včetně embrya. Zůstane jednu hodinu pod přímým dohledem lékaře, kdyby ji postihlo zvracení či alergická reakce. Za 36 až 48 hodin navštíví lékaře znovu, dostane účinnou látku misoprostolum, která zajistí vypuzení těhotenské tkáně z těla. Za 14 až 21 dní absolvuje povinně závěrečnou kontrolu u lékaře.

„Žena, která se rozhodne pro farmakologické ukončení těhotenství, obdrží bezpečnostní kartu, včetně data a další návštěvy a kontaktu na lékaře,“ shrnul Marek Ľubušký z olomoucké gynekologicko-porodnické kliniky.

Hnutí pro život, zaměřené proti všem umělým potratům, podalo dnes s několika gynekology kvůli uvedení pilulky na trh správní žalobu proti Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. „Ten v rozporu s potratovou legislativou vydal manuál pro lékaře i uživatelky potratové pilulky,“ řekla České televizi Zdeňka Rybová z hnutí. Podle hnutí hrozí po potratové pilulce častěji zvracení, kolapsy, bakteriální šok, vykrvácení a smrt. Podle Ľubuškého ale za dvacet let, kdy se pilulka ve Francii a dalších zemích užívá, nebyl potvrzen ani jeden případ vykrvácení po jejím požití. Co se bakteriální infekce týče, ta podle něj hrozí u přípravků, které se zavádějí vaginálně, u pilulky, která se polyká, je toto riziko v řádu promile.

„Já jsem měl možnost provést ukončení těhotenství farmakologicky u jedné pacientky, tento týden je to dva až tři týdny od požití tabletky. Telefonicky jsem s ní hovořil a zatím to hodnotila velice kladně. Popsala to jako klasický průběh měsíčků, stejné intenzity, možná trošku delší,“ řekl Ľubušký. Ultrazvukem ještě zkontroluje, zda potrat nastal. Pokud by žena do dvou týdnů nepotratila, musela by podstoupit operační potrat.

Potrat na vlastní žádost hradí pacientka sama, potrat z medicínských důvodů hradí zdravotní pojišťovna. V jednotlivých zdravotnických zařízeních se ceny zřejmě budou lišit, podle Ĺubuškého by cena obou metod měla být identická, aby žena prvotně neřešila peníze, ale bezpečnost.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?