řekl ČTK Petr Bouzek z Praktik.cz. Tato názorová platforma vznikla ve Sdružení praktických lékařů, je radikálnější a má několik stovek členů. Sdružení jich má kolem 4000.
„Byl by to velký tlak na pojišťovny, aby konečně s námi začaly jednat jako s partnery,“ vysvětlil záměr Bouzek. Podle mluvčího Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka je ale návrh nereálný. Stejný názor má i mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Bouzek je přesvědčen o tom, že kdyby se odhodlala odejít od pojišťoven většina praktiků, museli by politici i šéfové pojišťoven situaci neprodleně řešit. Znamenalo by to změnu zákona, aby v Česku mohl být takzvaný pokladenský systém. Pacienti by platili v ordinaci hotově a pojišťovny by jim určitou část podle rozsahu smlouvy proplatily.
„Podle průzkumu našeho sdružení je ochotno opustit smlouvy naprosto mizivé procento kolegů,“ řekl ČTK Jelínek. „Pokud budou usilovat o vystoupení ze systému, poškodí to především lékaře, kteří to udělají. Protože oni to neudělají všichni, tu sílu sdružení Praktik.cz nemá,“ dodal Cikrt.
Upozornil, že pokladenský systém je dražší než ten současný. Lékaři by se podle mluvčího měli soustředit na reálné cíle, tedy vyjednat s pojišťovnami co nejlepší ceny v dohodovacím řízení. Reforma pak počítá s tím, že roli praktiků, a tím i jejich finanční ocenění, zvýší.
Lékaři ze sdružení Praktik.cz chystají kvůli platbám pojišťoven také ústavní stížnost. Předseda sdružení Pavel Lindovský ČTK řekl, že původně ji chtěli podat prostřednictvím poslanců a senátorů. Ti ale podle něj „mají zábrany“. Podle rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2000 totiž měli změnit paragraf zákona o veřejném zdravotním pojištění. Neudělali to a praktici na tentýž paragraf chtějí nyní podat stížnost znovu. „Týká se paragrafu, který jednoznačně popisuje, jakým způsobem se budou dohodovat úhrady zdravotní péče,“ upřesnil Lindovský.
Lékařům podle něj vadí, že nemohou v dohodovacím řízení předložit pojišťovnám ekonomické kalkulace svých praxí. Nemohou si tak prý započítat své náklady, natož aby jim byla zaplacena práce a ještě měli zisk. Nemají na rozvoj praxí, obor přestal zajímat mladé lékaře, řekl Lindovský. Praktici podle něj chtějí rovněž žádat náhradu škody, kterou utrpěli podle nich neoprávněnou státní regulací.
ČTK