Premiér Mirek Topolánek (ODS) ale nevyloučil, že kabinet by mohl sáhnout krajům na dotace.
„Pokud bychom opravdu zjistili, že čerpají kraje z rezerv, tak ty peníze evidentně nepotřebují a pak bychom mohli k takovému řešení sáhnout,“ řekl Topolánek novinářům ve sněmovně.
Kontrolou krajů vláda pověřila také ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL), podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba už prověrka začala. Podrobnosti ale nesdělil. Kraje podle vlády porušují zákon týkající se darovací daně, když hradí poplatky za pacienty krajských zařízení s tím, že jde o dar. Kalousek má také vládě předložit informaci o „důsledcích pozastavení uvolňování nezanedbatelných finančních prostředků představujících příjem rozpočtu kraje“.
Kabinetu se nelíbí, že hejtmani ČSSD hradí na základě usnesení krajských zastupitelstev z rozpočtu krajů poplatky za pacienty krajských zařízení. „V případě zjištění nezákonnosti vyzveme kraj ke zjednání nápravy. V případě, že kraj nápravu nezjedná ve lhůtě 60 dnů, pozastavíme takovéto usnesení a následně podáme návrh na zrušení k příslušnému soudu,“ sdělila ČTK Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.
V současné době si ministerstvo vyžádalo veškeré podkladové materiály od všech krajů a bude je požadovat také od ministerstva zdravotnictví a financí a Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, dodala Malá.
Zdravotní pojišťovny již kvůli nevybírání poplatků spouštějí správní řízení se středočeskými nemocnicemi, kde se poplatky nevybírají už od ledna. Domluvily se na tom s ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou (ODS). Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) nesouhlasí s tím, že by krajská zařízení porušovala zákon. „My poplatky vybíráme, ale platí je jako dar kraj. Toto mohou těžko postihovat,“ řekl ČTK. Co se týče darovacích smluv, ty ministerstvo vnitra do svých prověrek nezahrnulo. Jde totiž o občanskoprávní vztahy.
Langer bude o svém postupu informovat předsedu Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) ještě tento týden, dodala Malá. Hašek v pondělí ČTK řekl, že hejtmani nemají důvod, aby opatření rušili, a že se jednání s ministrem vnitra neleknou.
Poplatky hradí za pacienty ve svých zařízeních kraje vedené sociálními demokraty. Výjimkou je Praha, kde si hlavní slovo udržela ODS. Systém hrazení poplatků v krajských nemocnicích není jednotný. V Plzeňském kraji lidé zaplatit musí a pak mohou požádat o vrácení peněz. V Moravskoslezském kraji se dál platí za hospitalizaci a pohotovost, na Zlínsku jsou osvobozeni od poplatků v ambulancích, hospitalizaci uhradí hejtmanství jen za děti do 18 let a seniory nad 70 let.
Kraje vydají na poplatky každý měsíc miliony korun, Středočeský kraj zaplatil podle Ratha v lednu za občany osm milionů. Podle ODS budou chybět v krajských rozpočtech peníze na opravy silnic či škol.
Ministerstvo zdravotnictví považuje dotování poplatků v krajských zařízeních za porušování práva a rovnosti zdravotnických zařízení.
ČTK