Příbramská nemocnice má podle Cabrnocha budoucnost

20. 5. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Vyrovnané hospodaření je podle slov poslance Milana Cabrnocha zásadní požadavek, který klade dozorčí rada Oblastní nemocnice, a.s., na představenstvo a vedení společnosti.


Jak ze své pozice vnímáte příbramskou nemocnici respektive Oblastní nemocnici Příbram? Domníváte se, že její transformace na akciovou společnost byla tou nejvhodnější formou?

Připomeňme si, že Oblastní nemocnice v Příbrami zahájila jako akciová společnost svou činnost v poskytování zdravotní péče vloni v listopadu.

Vznikla sloučením dvou nemocnic, což byl krok, o kterém se hovořilo řadu let předtím jako o nutnosti. Historicky byla jedna z nich okresní nemocnicí a druhá nemocnicí spojenou s hornickou činností v Příbrami a okolí - šlo o bývalý Závodní ústav národního zdraví.

Podle mých informací byly obě nemocnice na velmi dobré úrovni, v posledních letech ale byl ZÚNZ tak trochu protěžován a okresní nemocnice zanedbávána. Oblastní nemocnice Příbram je první akciovou společností mezi nemocnicemi Středočeského kraje.

Forma akciové společnosti jako řádné obchodní společnosti má podle mého názoru jasná pravidla hospodaření i rozdělení odpovědnosti. Je nejvhodnější z dnes možných právních forem provozování nestátní nemocnice.

Jaké změny pozorujete od chvíle, kdy jste s nemocnicí jako předseda dozorčí rady v přímém kontaktu?

Vedení akciové společnosti se spolu s valnou hromadou, kterou tvoří rada Středočeského kraje, představenstvem a dozorčí radou podařilo zvládnout náběh zdravotní činnosti a splnit nejdůležitější úkol - sloučit dvě příspěvkové organizace a udržet vyrovnané hospodaření. Zní to obyčejně, ale ujišťuji vás, že je to velký a svým způsobem velmi neobvyklý úspěch. Členem dozorčí rady Oblastní nemocnice Příbram jsem se stal před prázdninami minulého roku.

Největší změnu pozoruji ve vývoji názorů jak zaměstnanců, tak občanů v regionu. Zpočátku, kdy začínalo něco nového a neznámého, kdy se objevilo nové vedení nemocnice, jsem cítil z jejich strany obavy a nejistotu.

Poté, co nové vedení ukázalo, že umí pracovat, pojmenovat i řešit problémy a že má chuť a tah na bránu, lidé se uklidnili a získali znovu důvěru v budoucnost.

Dnes má koncepce nemocnice plnou podporu obou odborových organizací, a to je velmi cenné.

Lidé věří v budoucnost nemocnice, a pokud jí nebudou někteří politici škodit, bude to rozvoj úspěšný a věřím, že i rychlý. Nemocnice v Příbrami má budoucnost před sebou.

Jakou roli v tom sehraje činnost dozorčí rady?

Dozorčí rada je ve své podstatě kontrolní orgán. Má šest členů - já jsem jejím předsedou a reprezentuji zdravotní komisi rady Středočeského kraje.

Jejími dalšími členy je krajský radní Josef Vacek, Zbyněk Šorm, starosta Příbrami Ivan Fuksa a dva představitelé odborových organizací - Monika Boušková a Petr Chudáček.

Dozorčí rada se schází pravidelně každý měsíc. Na každém zasedání hodnotí především hospodaření společnosti.

Zásadní požadavek, který dozorčí rada klade na představenstvo a vedení společnosti, je vyrovnané hospodaření. Akciová společnost si prostě nemůže dovolit vytvářet dluhy, jako je vytvářely státní nemocnice. Zadlužení je přímé ohrožení další existence nemocnice a nepřipustíme jej.

Kromě hospodaření se vyjadřujeme ke koncepčním záměrům a významným změnám v nemocnici. Členové dozorčí rady jsou odpovědni za hospodaření společnosti osobně, svým majetkem i trestně.

MARIE BŘEŇOVÁ, Příbramský deník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?