Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) sice rozhodl, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) sbírá data o pacientech nezákonně, ústav ale využil možnosti odvolat se, definitivní verdikt tedy zatím není znám. Lékárníci ale nemají příliš jasno, jak v tomto období postupovat. Česká lékárnická komora (ČLnK) vyzývá, aby se lékárny dále nepřipojovaly a léky s pseudoefedrinem vydávaly jen na recept. Naopak Grémium majitelů lékáren (GML) vydává zcela opačná doporučení.
Zákon neporušujete
Podle GML připojením lékárny žádný zákon neporušují a ty, které dosud připojeny nejsou, by tak měly učinit co nejdříve. „Tento text jsme odeslali do všech lékáren i s vyjádřením právního zástupce Grémia majitelů lékáren,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz předseda představenstva GML Marek Hampel s tím, že funkce centrálního úložiště by měla být jednoznačně zachována. Pokud by totiž došlo k jeho zrušení, budou vznikat lokální úložiště, což povede ke směrování pacientů do předem vybraných lékáren a k dalšímu posílení neprůhlednosti lékové politiky v republice. „Do vyřešení celého kontrolního mechanismu, není provozovatel lékárny, který je připojen k centrálnímu úložišti SÚKL a centrální evidenci výdeje léčiv a zasílá data , vystaven žádné sankci a nevystavuje se ani riziku neúspěchu při případné soudní žalobě z řad pacientů či ve správním řízení v této věci,“ shrnuje GML.
Řiďte se radami SÚKL
K textu, které grémium rozeslalo lékárnám je přiložen i právní rozbor Jana Pavlíka, právního poradce GML. Podle něj lékárny skutečně žádným způsobem neporušují připojením k úložišti zákon. „Jestliže se pokynem SÚKL však lékárna nebude řídit, riskuje, že SÚKL jako oprávněná kontrolní autorita posoudí její postup jako rozporný se zákonem,“ dodává Pavlík.
msvo, www.Zdravi.Euro.cz