Jak se projevuje Bechtěrevova nemoc?
Co se dozvíte v článku
Bechtěrevova nemoc, která je známá také jako ankylozující spondylitida, Marieho-Strümpellova nemoc či morbus Bechtěrev, je chronické zánětlivé onemocnění postihující axiální skelet (kostru páteře a hrudníku). Řadí se mezi spondylartritidy, což je skupina revmatických chorob, jež zahrnuje mimo jiné i reaktivní artritidu nebo psoriatickou artritidu.
Zánětlivý proces v tomto případě postihuje klouby na obratlích, měkké tkáně vyskytující se podél páteře (vazy, šlachy a kloubní pouzdra), ale i jednotlivá spojení mezi žebry a obratli či mezi žebry a hrudní kostí. U pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou pak dochází k tuhnutí tkání, což doprovází silné bolesti hlavně v oblasti páteřních obratlů.
Důsledkem nemoci je postupné ukládání vápníku a osifikace kloubních pouzder i vazů. Na postižených místech pak vznikají pevná spojení, což se označuje jako ankylóza. Tento problém přitom může postihnout pouze jednotlivé segmenty páteře, ale u některých pacientů ji zasáhne v celé délce. Pak může zatuhnout prakticky v jakémkoliv postavení. Postiženy však mohou být i další klouby.
První příznaky Bechtěrevovy nemoci se většinou objevují mezi 18. a 30. rokem života, přičemž muži bývají postiženi zhruba třikrát častěji než ženy. Přestože zpočátku bývají problémy spíše nenápadné, páteř postupně začíná ztrácet svou pohyblivost, což pacienta výrazně omezuje. Patrné to je především na držení těla, ale zároveň se může snížit i dechová kapacita plic a mnohdy dochází také k invalidizaci nemocného. [1, 2, 3, 4, 5, 6]
Jaké má Bechtěrevova choroba příznaky?
Charakteristickým projevem tohoto onemocnění je zánětlivá bolest zad v kombinaci s nepříjemnou ztuhlostí ve spodní části páteře. Pacient ji nejdříve zaznamená v oblasti sakroiliakálního skloubení, tedy v křížobederní oblasti, kde je prostřednictvím sakroiliakálního kloubu spojená kost křížová a pánev (kost kyčelní). Poté může vystřelovat také do hýždí nebo do zadní strany stehen.
Bolest v dolní části zad bývá nejhorší v momentě, kdy je pacient v klidu. To znamená, že největší problémy lidem způsobuje například ve druhé polovině noci nebo ráno po probuzení, dále pak při delším ležení u televize, po celém dni stráveném v sedavém zaměstnání nebo také během delšího cestování letadlem, autem, vlakem či autobusem. Doprovází ji navíc i celková ztuhlost.
Projevy nemoci mohou pacienty v některých případech budit ze spaní a obvykle se zmírňují po rozcvičení. Ačkoliv typicky bývá postižen hlavně axiální skelet, problémy se nevyhýbají ani periferním kloubům (kyčle, ramena, kolena). Bolest se tedy může postupně šířit směrem od bederní oblasti až ke krční páteři. Kromě toho je možné zaznamenat i svíravý pocit na hrudníku a dýchací potíže.
Rozvoj Bechtěrevovy nemoci bývá postupný, takže může trvat mnoho let, než se projevy zhorší natolik, že se již pacient téměř není schopný pohybovat. Páteř se nicméně stává čím dál méně ohebnou, což je znát při jakékoliv fyzické aktivitě. Pacienti si zpočátku nedosáhnou na kotníky a později ani na kolena. V pozdějších stádiích se však už nedokážou ani pořádně předklonit.
U některých osob se mohou objevovat syndesmofyty, což jsou kostěné můstky mezi obratli, které jsou štíhlé a symetrické, a zároveň dochází k osifikaci úponů šlach. Důsledkem pak bývá celková ankylóza páteře, tedy nepohyblivý srůst, kdy má páteř charakter tuhé a neohebné tyče (označuje se pak jako takzvaná bambusová páteř). [7, 8, 9, 10, 11]
Projevy Bechtěrevovy choroby mimo páteř
Přestože si lidé toto onemocnění nejčastěji spojují s bolestmi v dolní části zad, kromě toho může mít Bechtěrevova nemoc příznaky také v dalších tělesných partiích. Postiženo tedy nebývá pouze křížokyčelní skloubení (SI skloubení), ale i další klouby, a to především v oblasti krku (75 % pacientů) nebo střední a horní části zad (50–70 % nemocných). Kromě toho nemoc postihuje i ramena, kolena, paty, zápěstí a prsty na nohou či na rukou.
V rámci periferních příznaků často dominuje nesymetrická oligoartritida (zánět několika kloubů) s postižením dolních končetin a objevuje se i daktylitida (párkovitý prst). Jestliže se projevy Bechtěrevovy nemoci manifestují také mimo páteř, obvykle to znamená, že pacient trpí závažnější formou daného onemocnění. Symptomy tedy není radno podceňovat. Co nejrychleji vyhledejte lékaře a poraďte se ohledně vhodného řešení situace.
Jak ovšem poznat, že Bechtěrevova nemoc a její příznaky mimo páteř signalizují závažný zdravotní problém? Postižené klouby budou pravděpodobně zarudlé, oteklé a na dotek teplejší než zbytek těla. Dalším varovným signálem je celková ztuhlost, což bývá nejhorší ráno po probuzení. Výjimkou pak samozřejmě není ani snížená pohyblivost kloubů, což pacientům ztěžuje chůzi a působí nepříjemnou bolest. [12, 13, 14, 15, 16]
Mimokloubní projevy Bechtěrevovy nemoci
Kromě charakteristických symptomů, které zahrnují bolest a ztuhlost v dolní části zad nebo případně postižení jiných kloubů, se někdy objevují také další nepříjemné obtíže. Pacienti se mohou setkat s celkovými projevy zánětu, které na první pohled připomínají chřipku nebo jiné podobné onemocnění. Patří sem konkrétně:
- výrazná únava,
- schvácenost,
- dušnost,
- průjem,
- zvýšená teplota,
- ztráta chuti k jídlu,
- náhlý úbytek hmotnosti,
- kožní vyrážka.
Zhruba 40 % pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou zaznamená také zánět oční duhovky a řasnatého tělíska (iridocyklitida). Tyto potíže se projeví například bolestmi oka, lokálním zarudnutím nebo přecitlivělostí na světlo. Méně častou komplikací je pak onycholýza, což je označení pro odlučování nehtů od nehtového lůžka.
Přítomný zánět se pak samozřejmě může rozšířit také do dalších orgánů, kam patří například plíce, ledviny nebo srdce. Kromě toho pacientům hrozí také zvýšené riziko různých úrazů, protože jejich páteř není dostatečně pružná, takže je náchylnější k jakémukoliv poškození. Mezi možné komplikace Bechtěrevovy nemoci se pak řadí hlavně:
- zlomeniny páteře,
- kyfóza,
- poškození nervů,
- plicní fibróza,
- osteoporóza obratlů,
- amyloidóza (amyloidní dystrofie),
- srdeční potíže (aortitida, arytmie, kardiomyopatie),
- akutní přední uveitida (zánět živnatky),
- nespecifické střevní záněty (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba). [17, 18, 19, 20, 21, 22, 23]
Průběh Bechtěrevovy choroby
Jednotlivé projevy nemoci a jejich intenzita se mohou u každého pacienta trpícího ankylozující spondylitidou výrazně lišit. Zatímco u některých osob postupuje choroba velice rychle a poměrně brzy vede k invalidizaci, jiným může zpočátku způsobit pouze mírné obtíže, které se začnou postupně zhoršovat až v pozdějším věku. Průběh je tedy značně individuální.
V některých případech se pak mohou symptomy Bechtěrevovy choroby opakovaně zhoršovat, což se označuje jako období „vzplanutí“, a poté zase zlepšovat (remise). Projevy se většinou projevují v nepravidelných intervalech, přičemž jako první nemocní pocítí bolest a ztuhlost v dolní části zad. U mladých osob však nemoc někdy začíná výskytem otoků velkých kloubů na končetinách.
Dalším charakteristickým znakem Bechtěrevovy choroby je pak skutečnost, že nemoc probíhá dlouhodobě, tedy nejméně po dobu tří měsíců. Může se však rozvíjet klidně i několik let. Vlivem zánětlivého postižení jednotlivých struktur pak dochází k tuhnutí páteře, což postupem času začne pacienta výrazně omezovat v každodenním životě. [24, 25, 26, 27]
Zdroje: internimedicina.cz, revmaticke-nemoci.cz, wikiskripta.eu, stegajir.cz, fyzioklinika.cz, medicinapropraxi.cz, nemoci.vitalion.cz, msdmanuals.com, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, niams.nih.gov
Moje manželka tím trpí už pár let . Šla i do invalidního důchodu . Velmi bolestivé onemocnění z hlediska pohybu . Nedá se vyléčit jen každé 3 měsíce chodí na odborné vyšetření k revmatologovi a podle toho jí píše léky na zmírnění bolesti a aby mohla fungovat v domácnosti !