Příznaky neuropatie se liší podle postižených nervů. Zahrnují svalovou slabost, křeče nebo brnění končetin

12. 12. 2023 7:30
6 nových názorů
Autor: Depositphotos/motortion

Všimli jste si, že poslední dobou ztrácíte citlivost v končetinách? Pociťujete mravenčení, brnění nebo třeba intenzivní bolest a máte dojem, jako byste měli oblečené rukavice nebo punčocháče, i když ve skutečnosti nemáte? Pak vás nejspíš trápí neuropatie, která ovlivňuje fungování některých nervů. Její projevy se nicméně liší v závislosti na tom, v jaké oblasti k postižení došlo.

Co je neuropatie?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je neuropatie?
  2. Jaké druhy neuropatie existují?
  3. Jaké má neuropatie příznaky?
  4. Neuropatie dolních končetin
  5. Neuropatie horních končetin

Název neuropatie se běžně používá jako označení pro onemocnění nervové soustavy, přičemž nejčastěji tím lékaři míní poruchy periferních nervů. Právě ty pomáhají pacientům vnímat různé podněty, kam patří bolest, dotek, teplo či chlad. Zároveň ovšem může být zasaženo šíření signálů, díky kterým je organismus schopný ovládat různé části těla, jako je srdce nebo hladké svalstvo. [1, 2, 34]

Jaké druhy neuropatie existují?

Neuropatie je možné rozdělit do několika skupin, a to na základě různých kritérií. Podle počtu poškozených nervů rozlišujeme mononeuropatie, kdy je zasažen pouze jediný periferní nerv, zatímco v případě mnohočetného postižení lékaři hovoří o polyneuropatii (polyfunkční neuropatie). Kromě toho pak vyčleňujeme také následující 4 kategorie:

  • Autonomní neuropatie – zde jsou nejvíce zasaženy mimovolní nervy, které ovládají pacientovy orgány (řídí pohyby střev, srdeční frekvenci, vyprazdňování a podobně).
  • Periferní neuropatie – v tomto případě jsou postiženy nervy, které řídí pohyb končetin a jejich schopnost vnímat různé podněty. Nejvíce tedy bývají zasaženy ruce a nohy.
  • Proximální neuropatie – jde o zdravotní problém, jenž postihuje nervy končetin blízko pacientova trupu, například nervy v horní části paže, v rameni nebo ve stehnech. Mnohdy se přitom objevuje s periferní neuropatií.
  • Fokální neuropatie – sem patří stavy, jako je například syndrom karpálního tunelu, ulnární neuropatie, Bellova obrna či neuralgie trojklanného nervu. To znamená, že na vině je poškození konkrétního nervu.

Kromě toho se pak hovoří také o kraniální neuropatii, což jsou poruchy způsobené poškozením některého z 12 hlavových nervů (ty pak ovlivňují například obličej nebo fungování očí). Patří sem například postižení lícního nervu (Bellova obrna), dále pak mikrovaskulární obrna hlavových nervů, obrna třetího, čtvrtého nebo šestého nervu, ale i mnohočetní kraniální neuropatie.

Nejčastěji se pacienti setkávají s periferní neuropatií, která vzniká v důsledku různých faktorů. Sem patří například autoimunitní onemocnění, vrozené vady, fyzická traumata, neléčená cukrovka, nadměrná konzumace alkoholu, podvýživa či expozice toxinům. V závislosti na tom, jaké konkrétní nervy jsou v rámci periferní neuropatie narušené, pak vyčleňujeme tyti tři skupiny:

  • Neuropatie motorických nervů – v tomto případě jsou zasaženy motorické nervy, což u pacientů způsobuje hlavně nepříjemné pohybové obtíže.
  • Neuropatie senzitivních nervů – porucha zasahuje nervy, které přenášejí informace o citlivosti pokožky, což se projevuje znecitlivěním, brněním, mravenčením nebo třeba zvýšenou bolestivostí.
  • Neuropatie autonomních nervů – u pacienta jsou postiženy nervy, které mají na svědomí regulaci srdeční činnosti, krevního tlaku, trávení nebo třeba vylučování. [5, 6, 7, 8, 9]

Jaké má neuropatie příznaky?

Symptomy neuropatie se pohybují od mírných až po velice těžké, které mohou způsobit trvalou invaliditu. Jejich závažnost přitom závisí na tom, jaká nervová vlákna jsou danou nemocí zasažena, ale i na míře jejich poškození. Jednotlivé příznaky se pak mohou rozvinout během několika dnů, týdnů nebo dokonce i let, přičemž obvykle neohrožují pacienta na životě.

Ať už se jedná o kterýkoliv z výše popsaných druhů neuropatie, k typickým projevům se řadí například parestézie (poruchy čití), které se manifestují hlavně mravenčením nebo brněním. Symptomy přitom mohou pacienta obtěžovat neustále, ale také se stává, že průběžně přicházejí a zase odcházejí. Bez nasazení vhodné léčby ovšem nikdy zcela nevymizí.

V rámci neuropatie typicky rozlišujeme příznaky na základě toho, které nervy jsou v konkrétním případě narušené. Obecně sem řadíme například dočasnou či trvalou necitlivost, nebo naopak zvýšenou citlivost na dotek. Déle se jedná o nepříjemné brnění, píchání nebo pálení v postiženém místě, silné bolesti, svalovou slabost, ochrnutí nebo třeba dysfunkce různých orgánů.

U periferních neuropatií se může jednat konkrétně o poškození motorických nervů, které bývá spojeno právě se svalovou slabostí. K té se přidávají bolestivé křeče, fascikulace (nekontrolované záškuby svalů, které jsou dobře viditelné pod pokožkou), ale i ochabování a zmenšování svalů. Pacienti pak často zakopávají, ztrácí obratnost v končetinách nebo třeba nejsou schopní otočit klíčem v zámku. Později se navíc rozvíjejí atrofie svalů a různé deformity (kladívkovité prsty).

Pokud jde o poškození senzorických nervů, zde pacienti pozorují hlavně omezenou citlivost horních a dolních končetin, což působí, jako by měli rukavice nebo punčochy, i když nemají. To pak někdy vede také ke ztrátě reflexů a snížené koordinaci složitějších pohybů. Polyneuropatie navíc narušuje vnímání bolesti nebo změn teploty. Dostavuje se mravenčení v prstech, které se šíří dále, k čemuž se přidává i ostrá neuropatická bolest. Někteří lidé také mohou být přecitlivělí na dotek.

Typické příznaky periferní neuropatie:

  • Iritační senzitivní projevy – sem patří různé parestezie a dysestezie, přičemž pacienti nejprve pociťují lehké mravenčení, později se objevuje pálení a brnění končetin a následovat může také intenzivní bolest.
  • Iritační motorické projevy – jedná se především o stažení svalů a bolestivé křeče, které jsou patrné nejvíce na dolních končetinách.
  • Zánikové senzitivní příznaky – v tomto případě jde konkrétně o hypestezie nebo dokonce anestezie. To znamená, že nemocní mají co do činění se sníženou citlivostí těla na různé podněty, jako je teplo, chlad, bolest, dotek nebo vibrování.
  • Zánikové motorické příznaky – zde mají lékaři na mysli hlavně omezení nebo úplné vymizení napínacích manévrů s maximem v akrálních oblastech dolních končetin, ale i chabé parézy distálních svalů nohou.

Pokud se jedná o autonomní neuropatii, objevit se mohou další nepříjemné projevy, kam patří například nesnášenlivost tepla, pokles krevního tlaku (hlavně když člověk rychle vstane), jenž s sebou přináší také malátnost, pocity slabosti a motání hlavy, ale i zvýšené, nebo naopak výrazně snížené pocení. Kromě toho může člověk zaznamenat problémy s trávením, s činností střev či s fungováním močové soustavy.

Lidé s autonomní neuropatií tedy zažívají třeba pocity plnosti, zácpu, nevolnost, průjmy či zvracení. Objevit se mohou problémy urogenitálního traktu, jako jsou časté infekce, močová inkontinence, erektilní dysfunkce nebo vaginální suchost. Výjimkou ovšem nejsou ani problémy s konzumací jídla a polykáním, které se dostavují, když jsou postiženy nervy ovládající jícen. Dále to pak může být třeba změna barvy kůže nebo rozmazané vidění. [10, 11, 12, 13, 14, 15]

Brnění nohou způsobuje dlouhé sezení i vyhřeznutí meziobratlové ploténky. Kdy jít k lékaři?
Přečtěte si také:

Brnění nohou způsobuje dlouhé sezení i vyhřeznutí meziobratlové ploténky. Kdy jít k lékaři?

Neuropatie dolních končetin

Nejčastěji pacienty trápí neuropatie nohou, která se projevuje různými způsoby. Jsou-li narušeny senzorické nervy, objevují se bodavé či tlakové bolesti při chůzi, takže nemocný má často pocit, jako by se procházel po oblázcích. Také se ovšem mohou dostavit potíže při vnímání bolesti, chladu a tepla. Při ponoření končetin do vody například pacient není schopný určit, zda je teplá, nebo studená.  

U některých pacientů pak v rámci postižení motorických nervů dochází také k postupnému úbytku svalové hmoty. S tím souvisí různé pohybové problémy, jako je ztráta svižnosti chůze, zakopávání špičkou nebo distorze nohy v hleznu ve chvíli, kdy člověk šikmo došlápne. Později dochází také k přepadání nohy s následnou stepáží a někdy mohou být problémy s mobilitou tak výrazné, že člověk zcela přestane chodit. [16, 17, 18]

Neuropatie horních končetin

Neuropatie rukou je méně obvyklá než postižení dolních končetin. Problémy se objevují zpravidla až v momentě, kdy se poruchy čití na nohách rozšíří až nad kolena (záleží na délce postižených vláken). Pak mívají rukavicovitý charakter a patrná bývá hlavně slabost akrálních nervů. Výjimkou v tomto případě bývá brnění rukou, které trápí pacienty s periferní neuropatií, u nichž se zároveň rozvinul syndrom karpálního tunelu. [19, 20, 21]

Zdroje: mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, niddk.nih.gov, ninds.nih.gov, verywellhealth.com, everydayhealth.com, wikiskripta.eu, neurologiepropraxi.cz, healthdirect.gov.au, internimedicina.cz

Ráďa-Maverick (neregistrovaný)

Slabě mne brnění prstů na rukách a nohách je to o malinko více. Taky bolest okolo kotníku i nártu. Nechodím a nepostavím se jsem na invalidním vozíku. Cvičím a držím bezlepkovou dietu. Nevím co dál a mám veliký strach.

Dobrý den,
pokud máte takovéto obtíže, zkonzultuje to se svým praktickým lékařem. Ten vás kompletně vyšetří, příp. pošle dále na neurologii.

ultramoravia (neregistrovaný)

Beru leky jiz vice jak 2 roky a postupuje,tudiz nezastavuje se,nejdrive nohy nyni ruce a bricho,ani canabic z Centra bolesti nepomohl,smiril jsem se stim,ze za par let nebudu chodit.

  • Našli jste v článku chybu?