Mezi příznaky zánětu žaludku patří hlavně bolest břicha. Neléčená nemoc může způsobit vznik vředů

19. 2. 2024 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos.com/belchonock

Se zánětem žaludku se v západním světě údajně potýká každý druhý člověk nad 50 let. Ačkoliv se tato nemoc dá poměrně snadno léčit, pokud je asymptomatická, pacient často netuší, že je nemocný. V případě neléčené nemoci se pak mohou rozvinout i život ohrožující komplikace. Jako obecné projevy zánětu žaludku lze jmenovat například bolest v horní části břicha, nevolnost a zvracení.

Co je zánět žaludku?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je zánět žaludku?
  2. Druhy gastritidy a možné komplikace
  3. Jaké má zánět žaludku příznaky?
  4. Chronický zánět žaludku – příznaky a příčiny
  5. Projevy akutního zánětu žaludku

Zánět žaludku neboli gastritida představuje zánětlivé onemocnění žaludeční sliznice, které se buď objevuje náhle a vyvolá řadu nepříjemných příznaků, nebo se může rozvíjet asymptomaticky. Nejčastější příčinou gastritidy je Helicobacter pylori, což je patogenní bakterie, která napadá sliznici trávicího traktu a způsobuje infekci. Na vině však mohou být i jiné příčiny, kam patří například:

  • Alkohol: pokud konzumujete dlouhodobě větší množství alkoholických nápojů, hrozí vám vyšší riziko rozvoje gastritidy než osobám, které abstinují nebo konzumují alkohol v menší míře a méně často.
  • Nesteroidní protizánětlivé léky: nadužívání některých léků proti bolesti, jako je například ibuprofen nebo aspirin, patří mezi další časté příčiny zánětu žaludku.
  • Autoimunitní onemocnění: u osob trpících autoimunitním onemocněním dochází k napadání buněk těla pacienta vlastním imunitním systémem, následkem čehož může dojít k rozvoji gastritidy.
  • Snížené prokrvení: dojde-li ke snížení prokrvení trávicího systému například v důsledku prodělané operace nebo traumatu, naruší se obranyschopnost žaludeční výstelky, která je pak zranitelnější.

Kromě výše uvedených příčin může být za vznik nemoci zodpovědný také stres, kouření, užívání kokainu a celkově špatná životospráva. Tato nemoc je velice častá a postihuje mnoho lidí po celém světě. Někteří z nich však kvůli strachu z endoskopického vyšetření ani nenavštíví lékaře. Neléčený zánět žaludku však může způsobit závažné problémy, jako je například vznik žaludečních vředů. [1, 2, 3, 45]

Druhy gastritidy a možné komplikace

Lékaři rozlišují dva základní druhy tohoto onemocnění, a to akutní a chronické. Akutní zánět žaludku má přechodný charakter a vyskytuje se mezi lidmi výrazně méně než ten chronický. Jeho přítomnost v trávicím traktu bývá jak lokalizovaná, tak difuzní (tj. rozptýlená). Tato forma gastritidy se obvykle léčí symptomaticky. Pacient musí dodržovat předepsaná dietetická opatření, dostatečně pít a odpočívat. V některých vážnějších případech se pak podávají analgetika nebo antidiaroika.

Akutní zánět žaludku však může vyvolat určité nežádoucí zdravotní komplikace, jako je vznik erozí v žaludeční výstelce, které se následně mohou přeměnit v žaludeční vředy. Ty jsou zodpovědné za případné gastrointestinální krvácení a zjizvení žaludku, jež může způsobit takzvanou žaludeční obstrukci výtoku.

U neléčených vředů navíc pacientům hrozí gastrointestinální perforace, což znamená, že se ve stěně žaludku vytvoří díra, která umožňuje bakteriím z žaludku proniknout do dutiny břišní. Jedná se o život ohrožující stav, neboť v jeho důsledku může dojít k septikémii a sepsi

V případě neerozivní gastritidy je rozvoj komplikací výrazně pomalejší, avšak pokud není dlouhodobě léčena, hrozí pacientovi atrofie sliznice žaludku a částečná ztráta jeho funkčnosti, což zahrnuje například potíže s trávením a vstřebáváním některých živin.

Pokud jde o chronický zánět žaludku, tak ten je nejčastěji vyvolán zmíněnou Helicobacter pylori. Na rozdíl od akutní formy gastritidy se však zánět v žaludku rozvíjí delší dobu. Chronickou gastritidu pak lékaři dělí ještě na povrchovou a hlubokou, přičemž povrchová forma je méně závažná, zatímco u hluboké gastritidy může dojít k částečné nebo úplné ztrátě žaludečních žlázek. [6, 7, 8, 9, 10]

Jaké má zánět žaludku příznaky?

Symptomy nemoci se u každého člověka mohou trochu lišit v závislosti na tom, co je příčinou vzniku zánětu, o jaký typ gastritidy se jedná a jak je onemocnění závažné. Někdy se nemoc dokonce nemusí projevovat vůbec, což je ale ve skutečnosti ta horší varianta, jelikož v takovém případě pacient nenavštíví včas doktora a mohou se u něj nenápadně rozvinout určité komplikace.

A jaké má tedy zánět žaludku projevy? Základním charakteristickým symptomem je nepříjemná bolest břicha, kterou byste nikdy neměli podceňovat. Nemusí jít samozřejmě vždy o gastritidu, nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně časté onemocnění, existuje celkem vysoká pravděpodobnost, že tento příznak způsobuje právě toto onemocnění.

Někteří pacienti si mimo jiné často stěžují na pocit plnosti a pálení žáhy. Neobvyklé není ani časté říhání a škytavka. Pokud se u vás některé uvedené příznaky pravidelně objevují, je potřeba navštívit lékaře. Zároveň byste měli přestat užívat léky proti bolesti, které žaludek dráždí, a samozřejmě také vynechat konzumaci alkoholu. [11, 12, 13, 14]

Chronický zánět žaludku – příznaky a příčiny

Jak bylo výše uvedeno, chronická gastritida se vyvíjí pomalu a je mnohem složitější se jí zbavit, než je tomu v případě akutního zánětu. Někdy je navíc podráždění žaludeční výstelky při tomto onemocnění spojeno s růstem žaludečních polypů, které mohou naznačovat zvýšené riziko rozvoje rakoviny žaludku. Chronická forma této nemoci se přitom rozděluje na tři typy podle toho, jaké příčiny ji vyvolávají:

  • typ A: bývá způsoben tím, že imunitní systém pacienta ničí žaludeční buňky a zvyšuje riziko nedostatku vitamínů, anémie i rakoviny,
  • typ B: jedná se nejběžnější typ, který je vyvolán bakterií H. pylori, jež může způsobit peptické vředy a rakovinu,
  • typ C: vyvolávají jej chemické látky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky nebo alkohol.
Bolest na pravé straně břicha může být nebezpečná. Často se jedná o zánět slepého střeva
Přečtěte si také:

Bolest na pravé straně břicha může být nebezpečná. Často se jedná o zánět slepého střeva

Příznaky chronického zánětu žaludku se pak ne vždy projevují, nebo mohou být poměrně mírné. Pakliže se ale dostaví, pacienti si nejčastěji stěžují na bolest v horní části břicha, která se odborně nazývá epigastrická oblast. Tuto bolest však obvykle nejde konkrétněji lokalizovat, jako je tomu například v případě výskytu žaludečních vředů. Mezi další běžné příznaky chronické gastritidy patří:

Projevy akutního zánětu žaludku

Za akutní gastritidu je považován náhlý zánět žaludeční sliznice, který může vyvolávat těžkou bolest. Ta je však v případě této formy nemoci dočasná a obvykle trvá jen krátkou dobu. Onemocnění přichází nečekaně a nejčastěji je způsobené zraněním, bakteriemi, viry, stresem nebo požitím některých dráždivých látek.

Pokud vás zajímá, jaké má konkrétně akutní zánět žaludku příznaky, jedná se nejčastěji o nauzeu, zvracení a bolest břicha. Kromě toho se může během tohoto onemocnění dostavit také hemateméza neboli zvracení krve, stejně jako meléna, což je odborný název pro dehtovitou stolici s příměsí natrávené krve. Akutní gastritida je zároveň jedním z nejčastějších důvodů, proč alkoholici trpí na hematemézu. [18, 19, 20]

Zdroje: my.clevelandclinic.org, wikiskripta.eu, cpzp.cz, homolkapremiumcare.cz, ncbi.nlm.nih.gov, mountsinai.org, medicalnewstoday.com, shoregastro.com, gleneaglesglobalhealthcitychennai.com, healthline.com, nhs.uk, webmd.com 

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?