Prodej léků na předpis v USA loni stoupl jen o 1,3 procenta

20. 3. 2009 8:03
přidejte názor
Autor: Redakce
Prodej léků na předpis v USA se v loňském roce mírně zvýšil o 1,3 procenta na 291 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). Zpráva ukazuje, že trh s patentovanými léky oslabuje, protože pacienti si často nechávají předepsat levnější generické verze léků nebo kvůli ekonomické krizi odcházejí z ordinací bez léků. Vyplývá to z údajů společnosti IMS Health...


Na počátku tohoto desetiletí se prodej léků na předpis zvyšoval dvouciferným procentním tempem. V roce 2006 však růst zpomalil na osm procent a o rok později dokonce jen na 3,8 procenta. V letošním roce čeká IMS Health zvýšení prodeje o jedno až dvě procenta.

Nejčastěji vydávanými léky na předpis byly léky na vysoký cholesterol a krevní tuky, tzv. triglyceridy. Následoval kodein a léky obsahující narkotika proti bolesti, antidepresiva a dva typy léků na vysoký tlak. Při zahrnutí i léků vydávaných prostřednictvím jiných kanálů než lékáren, patřily mezi nejvyužívanější antipsychotika, léky na regulaci tuků a na vředy.

Analytici se obávají, že prodej léků na předpis v USA se může dostat do ještě větších problémů, pokud Kongres a vláda prezidenta Baracka Obamy budou po firmách požadovat dojednání cen jejich značkových léků. Spojené státy jsou jedinou velkou průmyslovou zemí, která nemá regulaci cen léků na přepis. To je také důvod, proč USA patří pro farmaceutický průmysl mezi nejlukrativnější trhy, napsala agentura Reuters.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?