Rakoviny je víc, méně se ale umírá

4. 2. 2009 9:25
přidejte názor
Autor: Redakce
V České republice počet onkologických onemocnění trvale roste. Ročně rakovinu dostane zhruba 70 000 lidí. Podstatné ale je, že na zhoubná onemocnění se umírá méně. 47 procent nemocných se vyléčí. Přesto je rakovina v pomyslném žebříčku úmrtí na druhém místě hned za úmrtím na nemoci srdce a cév...


* 47 procent nemocných se vyléčí

* Léčba hlavně v 13 komplexních centrech

* Tři celonárodní preventivní programy

V České republice počet onkologických onemocnění trvale roste. Ročně rakovinu dostane zhruba 70 000 lidí.

Podstatné ale je, že na zhoubná onemocnění se umírá méně. 47 procent nemocných se vyléčí. Přesto je rakovina v pomyslném žebříčku úmrtí na druhém místě hned za úmrtím na nemoci srdce a cév.

„Vysvětlujeme si to tím, že lidé o něco víc dbají na nádorovou prevenci a také že se zlepšují diagnostické a léčebné metody,“ řekl Právu profesor Zdeněk Dienst -bier, předseda Ligy proti rakovině, s tím, že právě dnes je Světový den boje proti rakovině.

Ani výhled do budoucna není nijak optimistický. Profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti, soudí, že během příštích pěti let počty nemocných rakovinou budou ještě vyšší, a to zhruba o deset tisíc.

„Během svého života každý třetí občan ČR onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře,“ říká profesor Vorlíček. Dodává, že přijít s nádorem včas znamená mít obrovskou šanci na jeho vyléčení. V ČR se z rakoviny vyléčí asi 47 procent nemocných. V Evropě je to nejvíc na Islandu a ve Švédsku, kde se vyléčí 63 a 62 procent.

Léčba do center

Profesor Vorlíček dodává, že v České republice vznikla centra kompletní onkologické péče. Bylo jich 18, ale nedávno jejich počet bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zredukoval na 13. Do nich se soustředí léčba nejsložitějších pacientů. Centra také mají k dispozici nejmodernější postupy a léky. „Dostanou je všichni pacienti, kteří je potřebují,“ tvrdí profesor Vorlíček.

Nejmodernější léčba je tak zvaná léčba biologická, kdy lék ničí pouze nádorové buňky a okolní zdravá tkáň zůstává neporušena. Léky jsou však velmi drahé, léčba jednoho pacienta vyjde na 750 000 až milión korun za rok.

Ani ostatní pracoviště, která se léčbou rakoviny zabývají, však nezaniknou, ale jejich hlavním posláním bude vyhledávat nemocné a spolupracovat s centry.

Tři celonárodní programy

V ČR mají pacienti tři celonárodní preventivní programy k vyhledávání nemocných s rakovinou. Jsou to:

* mamografické vyšetření na rakovinu prsu pro ženy od 45 do 69 let

* vyšetření na přítomnost krve ve stolici, což může být signál rakoviny tlustého střeva a konečníku

* vyšetření děložního hrdla u žen od 25 let V České republice se už také očkuje proti rakovině děložního čípku, a to dívky ve věku od deseti do patnácti let a pak mladé ženy. Nejúčinnější je očkování v době, než začnou sexuálně žít. Očkují se i chlapci v uvedeném věku, a to proto, že mohou přenášet onemocnění na dívky. Očkování je dobrovolné, ale některé zdravotní pojišťovny na ně významně přispívají. Přestože vakcína stojí zhruba 10 000 korun, je o ni zájem.

Oč usiluje národní onkologický program

* snížit výskyt a úmrtnost na nádorová onemocnění

* zlepšit kvalitu života onkologicky nemocných

* racionalizovat náklady na diagnostiku a léčbu

* na školách podpořit výuku prevence nádorů, ve veřejnosti popularizovat primární prevenci, snížit kouření mládeže a žen, pomáhat ke zdravé výživě a zdravému život. stylu

* zajistit dlouhodobé fungování prevence nádorů prsu, děložního hrdla a tlustého střeva

* zlepšit včasnou diagnostiku zhoubných nádorů zejména ve spolupráci s praktickými lékaři. Inovovat náplň preventivních prohlídek.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?