Senioři a inkontinence

15. 7. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Zamyšlení nad každodenními problémy lidí, kteří žijí sami, zpracované na základě práce v terénu při výzkumného projektu „Senior v domácí péči.“ Motto: zdravotní sestra má umět vytvořit si s klientem vztah založený na vzájemné důvěře, aby nemusel mít strach hovořit o tom, co ho trápí a nedá mu spát.


Kazuistika 1

Paní R. K. je 89 let, je svobodná a žije sama ve třetím patře činžovního domu bez výtahu. Má zavedenou pečovatelskou službu - donášku obědů, nákupy a pochůzky. Nikdo ji nenavštěvuje. Dg: ICHS, snížený zrak (používá lupu), polyartróza, DM, inkontinence.

Během rozhovoru jsem zjistila, že klientka má velké problémy s inkontinencí, nevyhovují jí předepsané pleny a má obtíže s jejich přikládáním. Navíc žije v bytě, který má společné WC s dalším bytem. Sousedka jí údajně nedovoluje splachovat a na chodbě, která vede k WC, je vyšroubovaná žárovka. Údajně proto, aby upadla a uvolnila byt, o který sousedka R. K. usiluje již léta. Z této informace vyplývá, proč klientka má tak malý příjem tekutin. Zarážející je i fakt, že použité pleny suší na ústředním topení. Zdůvodnění: lékařka jí sdělila, že může napsat jen dva balíky a ona nechce za další pleny dávat peníze. A navíc -pokud má větší spotřebu plen, pečovatelka musí častěji vynášet koš … Přinesla jsem jí vzorky plen a ukázala jednoduchost přikládání. Pak jsme společně vybraly vhodný typ. Klientka byla nadšená a prosila, abych to sdělila lékařce. Má návštěva trvala téměř hodinu a to jsme řešili jeden problém. Lékařku jsem navštívila a byla jsem mile překvapena ochotou (přinesla jsem patřičný kód) napsat jinou plenu přes den a jinou na noc, která má větší savost. Bohužel po půl roce, kdy jsem prováděla nové další šetření, jsem zjistila, že lékařka snižuje počet balíků plen na měsíc s odůvodněním, že to nyní pojišťovna neplatí. Nemám odvahu klientce sdělit, že systém úhrady je stále stejný a lékařka lže. Přitom použití vhodné pomůcky je levnější než častější používání pomůcek o menší savosti. Otázky k zamyšlení Jaký asi má lékařka důvod změnit dosavadní vyhovující plenu ? Bojí se, že bude mít zvýšené náklady? Podceňuje snad problémy staré paní? Je vhodné kontaktovat pojišťovnu?

Kazuistika 2

Muž, 87 let, soběstačný, který žije osaměle ve svém přízemním bytě. Občas ho navštěvuje sestra, která mu pomáhá s úklidem a částečně i s vařením. Má zavedenou pečovatelskou službu a donášku obědů 3krát týdně. Dg: ICHS, hypertenze, chronické uroinfekce, hypertrofi e prostaty.

Klient mi při rozhovoru o inkontinenci sdělil, že již několikrát navštívil svou praktickou lékařku a ptal se jí na způsob řešení své urgence na močení. Odpověď zněla: „Pane, já kdybych se dožila vašeho věku, to víte, to patří ke stáří“. Několikrát také navštívil i urologickou ambulanci, kde byl vyšetřován pro bolestivé močení. Nikdo mu však nesdělil, jakého druhu jeho potíže jsou a jak je má řešit. Urolog s ním dokonce ani nemluvil o možnosti používat pomůcky pro inkontinenci a neprovedl vyšetření, která by určila příčinu inkontinence a nezavedl žádnou léčbu. Starý pán byl nešťastný a nevěděl si rady. Styděl se za to, že nestačí dojít na veřejné WC, má často mokré kalhoty. Trápil se, ale pak vymyslel geniální věc. Nosí si s sebou stále malý kelímek a když na něj přijde nutkání, použije ho. Sděloval mi, že vždy nosí plášť, aby nepůsobil rozruch. Svůj problém vyřešil po svém.

Kazuistika 3

Žena po CMP s částečnou levostrannou parézou a inkontinencí třetího stupně. Má vhodné pomůcky, které používá. Žije sama a pečovatelka k ní dochází 3krát týdně. Vzhledem k dřívějším častým močovým problémům dodržuje pitný režim 2 - 3 litry denně. Uvádí, že denně spotřebuje 5 - 6 plen, na noc používá kalhotky pro inkontinentní osoby. Vadí jí, že použité pleny musí mít v bytě, i když uzavřené v igelitovém pytli. Pytel neunese a dávat každou plenu zvlášť nechce, měla by velkou spotřebu igelitových sáčků.

Každý den pečovatelku nechce, je to drahé. Problém s použitými plenami a kalhotkami pro inkontinentní řeší takto: po použití vezme nůžky, rozstřihne igelit, vloží do sáčku a savý materiál spláchne. Musí ho také stříhat, aby šel snadněji splachovat. Otázky k zamyšlení Nebylo by možné při donášce obědů paní vynášet odpad? Jak přesvědčit starou dámu, že je vhodnější likvidovat plenu celou? Napadlo by Vás, že kalhotky pro inkontinentní osoby, které jsou z noci prosáklé močí, neunese stará paní v jedné ruce? Pokud přidá do sáčku další prosáklou plenu, její obsah již neunese vůbec.


O autorovi: Dana Klevetová, (klevetova@seznam.cz) Geriatrická klinika 1. LF a VFN, Praha

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?