Praha - Lékaři se však obávají, že to může ohrozit nemocné.
„Ta léčba je drahá, “ říká lékař z pražské Vinohradské nemocnice Jiří Karásek. „Ale je také velmi účinná. Nasazení drahých léků rozhoduje o tom, jestli pacient skončí na vozíku, nebo ne.“
Jestliže se dotace špičkových léků omezí, budou muset lékaři mezi těžce nemocnými vybírat.
Přitom nikdo netuší, jaký typ léčby je vlastně dražší. Utrácí se víc za špičkové léky proti rakovině, nebo za běžně dostupné prášky jako je třeba acylpyrin?
„Dalo by se to zjistit. Podklady k tomu má VZP. Vůbec nevím, proč se taková analýza dávno neprovedla,“ konstatuje ředitel Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula.
Podle odborníků stát dotuje obrovskými částkami běžně dostupné léky, jako například acylpyrin, zatímco na preparátech na vážné choroby hodlá šetřit.
„Zatím to vypadá tak, že si politici za dotovaný acylpyrin kupují voliče. Bohužel to odskáčou těžce nemocní, jejichž léčbu chce Rath omezit,“ soudí lékař.
Úspory by se daly najít i jinde. Podle dosavadních výsledků kontroly ve VZP pojišťovna v některých oblastech dlouhodobě vyhazuje peníze z okna. Například za časopis Pohoda pojištěnce utratí ročně 111 milionů korun.
Cena by přitom mohla být o více jak polovinu nižší. Při ozdravných pobytech pro děti u moře zase pojišťovna platí i za děti, které nakonec nikam neodjedou.
Kvůli postupující kontrole padala včera silná slova v Poslanecké sněmovně. Ředitelka VZP Jiřina Musílková odmítla všechna obvinění i výzvu k odchodu, protože o 80 procentech výdajů VZP sama nerozhoduje.
„Ministr ohrožuje VZP. Uchopil funkci jako nástroj své pomsty za křivdy minulé, skutečné i domnělé, a bude postupně likvidovat své odpůrce,“ řekla na adresu ministra zdravotnictví ředitelka VZP.
ADAM ŠŮRA, LIBUŠE FRANTOVÁ, Deníky Bohemia