Soud osvobodil Součkovou i napočtvrté

28. 1. 2009 8:24
přidejte názor
Autor: Redakce
Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková včera opět vyslechla osvobozující rozsudek. Ve čtvrtém kole procesu jej vynesl Obvodní soud pro Prahu 2, který tak dospěl ke stejnému závěru jako v předchozích třech případech. Odvolací senát zatím všechny předchozí osvobozující rozsudky zrušil...


Součková podle obžaloby uzavřela nevýhodné smlouvy o právní pomoci mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem ve sporu s firmou Diag Human.

Zástupce se odvolal

Včerejší rozsudek je nepravomocný. Státní zástupce Kamil Švec se proti němu na místě odvolal, kauza tak počtvrté zamíří k pražskému městskému soudu.

Obžaloba Součkovou viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Někdejší ministryně podle spisu najala Nováčka, ačkoli věděla, že měla kauzu Diag Human předat k červenci 2003 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Nováček byl podle obžaloby navíc zvolen bez výběrového řízení. Smlouva právníkovi slibovala za zastupování ve sporu s Diag Human zhruba deset miliónů korun. Ty také dostal a podle obžaloby tak státu vznikla škoda. Dalších deset miliónů měl advokát získat při vypovězení smlouvy. Kdyby spor vyhrál, obdržel by 170 miliónů korun.

Součková, která po obvinění vystoupila z ČSSD, mluvila od počátku případu o politickém podtextu a o tom, že kdyby byla politicky loajální, asi by na ministerstvu zůstala.

Společnost Diag Human usilovala počátkem 90. let o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Poté, co se o ní nepříznivě vyjádřil tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar, z obchodu sešlo.

Firma loni vyhrála arbitráž s Českem - rozhodci určili, že jí stát má zaplatit 8,33 miliardy korun a úroky za škodu, kterou jí způsobil vytlačením z trhu.

Česká republika peníze platit nechce, Diag Human naopak věří, že firmě náleží suma zhruba o tři miliardy korun vyšší, než společnosti přiznali původní rozhodci, kteří měli všichni české občanství. Obě strany se proto proti nálezu odvolaly.

Z polistopadových vlád dosud stanuli před soudem tři jejich členové. Kromě Součkové šlo o někdejšího ministra financí Iva Svobodu a bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Svoboda dostal v roce 2005 pětiletý trest vězení za vytunelování mělnické továrny na kočárky Liberta, loni v říjnu byl podmínečně propuštěn na svobodu. Mlynářovi prvoinstanční soud vyměřil 5,5 roku vězení v souvislosti se společností Testcom servis. Rozsudek však zrušil Vrchní soud v Praze, který Mlynáře v odvolacím jednání s konečnou platností zprostil obžaloby.

Václav Jirsa, Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?