Soukromí lékaři: Úhradová vyhláška poškodí pacienty, omezí péči

15. 11. 2013 8:32
přidejte názor
Autor: Redakce
Koalice soukromých lékařů požádala dnes ministra zdravotnictví Martina Holcáta, aby zásadně přepracoval úhradovou vyhlášku, podle níž budou příští rok platit pojišťovny za léčení. V opačném případě budou volit právní kroky a masové protesty, jež politikům připomenou, jak nenahraditelná je role ambulancí.


Vyhláška prý jim bere peníze, což poškodí pacienty. Koalice to uvádí v prohlášení pro ČTK. Holcát reagoval, že všechny požadavky ambulantních specialistů splnil. Hrozby masovými protesty proto nepokládá za konstruktivní a férové.

„Návrh úhradové vyhlášky povede české zdravotnictví do ekonomické pasti zejména ambulantní sektor. Prohlubuje totiž nespravedlnost financování z veřejného zdravotního pojištění, v důsledku to ohrozí kvalitu a dostupnost péče tam, kde ji pacienti nejvíce potřebují, tedy v první linii,“ stojí v prohlášení. Koalice sdružuje 20.000 lékařů, kteří jsou členy sdružení praktiků pro děti i dospělé, ambulantních specialistů, soukromých gynekologů a komory zubařů.

„Rozhodně nemohu souhlasit s tvrzením, že vyhláška vede zdravotnictví do ekonomické pasti. Mohu s klidným svědomím prohlásit, že jde směrem opačným a z ekonomické pasti nás naopak vyvádí,“ řekl Holcát ČTK.

Jako ministr a zároveň lékař by rád poslal do systému mnohem víc, musí ale pracovat s ekonomickou realitou. Připomněl, že vláda v demisi nemůže rozhodovat o dalším zadlužení státu, to může udělat až kabinet vzešlý z řádných voleb. „Případné silové akce tedy doporučuji rezervovat na příští období,“ vzkázal Holcát soukromým lékařům.

Kriticky se k úhradové vyhlášce vyjádřily tento týden také zdravotní pojišťovny. Systém podle nich skončí v deficitu, očekávané příjmy na péči jsou prý nadhodnoceny zhruba o 2,5 miliardy korun. Zaměstnaneckým pojišťovnám vadí, že budou muset spotřebovat všechny své rezervy.

Podle ministerstva by pojišťovny měly mít příští rok na péči 235 miliard korun, zhruba o deset miliard víc než letos. Nemocnice z navýšení dostanou 4,2 miliardy, ambulantní specialisté půl miliardy korun. Praktikům a zubařům se úhrady téměř nezmění. Přesto i oni dostanou o něco víc, protože padne většina regulací, jak to nařídil Ústavní soud.

Holcát připomněl, že příjmy ambulancí rostly v posledních letech prudčeji než za kteroukoli jinou péči. Soukromí lékaři se podle něj nemohou divit, že nyní je čeká růst pozvolnější. I tak si oproti letošku polepší o zhruba 500 až 600 milionů korun, uvedl ministr.

Podle Koalice soukromých lékařů vyhláška prohloubí ekonomickou nerovnost mezi lůžkovou a ambulantní péčí, když oproti „zvyklostem vyspělého světa“ nalévá miliardy „do bezedného systému lůžkové péče“. Ambulantní lékaři varují, že už nebudou mlčet jako v době celospolečenských škrtů a úspor. Nebudou už prý dotovat provoz ordinací z ceny své práce. Žádají navýšení a odmítají regulace, které podle nich ve vyhlášce nadále jsou.

Holcát uvedl, že kdyby měl zohlednit všechny požadavky, musel by získat navíc 50 až 60 miliard korun. Odmítl, že by nemocnice dostaly víc peněz na úkor ambulancí. Od ambulantních specialistů dostal při tvorbě vyhlášky tři požadavky a všechny splnil - podle nového seznamu výkonů se bude vykazovat až od ledna 2015, aby se lékaři mohli na změnu připravit, úhrady neklesnou pod úroveň roku 2012 a regulace nebudou přísnější než v roce 2012.

Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka je vyhláška špatná, nerespektuje výrok Ústavního soudu o zrušení regulací. Ministr by podle něj měl vyhlášku „hodit do koše“ a udělat novou, jinak bude Kubek iniciovat na vyhlášku ústavní stížnost.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?