Tenisový loket vás pošle na neschopenku až na tři měsíce. Jak jej správně léčit?

5. 12. 2018 9:35
23 nových názorů
Autor: Redakce
Tenisový loket je onemocnění svalových úponů a šlach v oblasti lokte, které se projevuje pronikavou bolestí. I přes svůj název nemocí trpí spíše lidé pracující v kanceláři či uklízečky než náruživí sportovci. Dříve se jmenovala „křeč písařů“ a je způsobena nadměrným přetěžováním loketních úponů. Léčba spočívá ve změně režimu.

Nemocí trpí spíše amatéři a sváteční hráči tenisu či jiných sportů, profesionálové totiž používají správné techniky, při kterých nedochází k nadužívání úponů.

Tenisový loket se dělí na akutní projevy a chronické. Ke chronickému dochází při nedostatečné léčbě a změně režimu po výskytu akutních projevů. Současně ale může být způsoben vážnější nemocí, jako jsou bakteriální infekce či přítomnost toxických látek v těle.

Příčiny tenisového loktu

Nemoc vzniká po nezvyklé nebo fyzicky náročné práce, při které dochází k neobvyklému užívání loketního kloubu. Proto jím trpí třeba sváteční tenisté. Současně bývá způsoben dlouhodobou stereotypní prací, při které dochází k nadměrnému napínání loketních svalů a šlach. Tou je například štípání dříví, zahradničení, ale i kancelářská práce u počítače.

O chronickém projevu mluvíme ve chvíli, kdy bolestivé potíže přetrvávají déle než 6 týdnů. Nejčastěji k tomu dochází nedostatečnými opatřeními pro léčbu nemoci.

Příznaky tenisového loktu

Hlavním příznakem je silná bolest na vnější straně lokte, ta může vystřelovat i do jiných částí těla, výjimkou není ani otok kloubu. Kůže postiženého kloubu je většinou na dotek výrazně teplejší než zbytek pokožky těla, popřípadě než zdravý kloub.

Kloub je bolestivý při úchopu a nesení těžkého předmětu, v pokročilém stádiu může být bolestivé uchopení a zvedání téměř čehokoliv. U lékaře dochází k diagnostice jednoduchým testem. Ten probíhá natažením prostředníčku proti odporu, takzvaný stress test 3. prstu. Pokud při něm dojde k silné bolesti v lokti, je pravděpodobnou diagnózou tenisový loket.

Léčba tenisového loktu

Léčba se odvíjí od vážnosti stavu tenisového lokte. Přistupuje se k ní ze začátku vždy konzervativně, tedy tak, aby nemuselo dojít k operaci. Zpočátku je tady nejdůležitější klidový režim, při kterém nedochází k jeho namáhání, doporučená je i fixace ruky například ortézou. Proti bolesti pacientům pomáhají ledové obklady.

Velmi důležité je také pravidelné praktikování fyzioterapie. Ta může mít zásadní vliv na nemoc, pomáhá totiž obnovit protáhnout svaly i jejich úpony. Současně se aplikují cvičení, která umožňují rychlejší hojení. Využívají se manuální ale i fyzikální terapie, těmi jsou ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, laser, termoterapie či kryoterapie.

Nemocný také bere analgetika, které mohou mít podobu mastí či pilulek, forma závisí na preferenci pacienta, často dochází k užívání obou. Dále se předepisují kortikoidy či obstřiky.

Jakmile dochází k selhání konzervativní terapie při léčbě delší než 3 měsíce, přechází se na operační léčbu. Ta probíhá v celkové anestezii a má následnou třídenní hospitalizaci.

Ruka je následně pevně zafixována v pravém úhlu v dobu dvou týdnu, po sejmutí fixace ale přichází okamžité a pravidelné procvičování formou fyzioterapie. Ta je velice důležitá, protože během fixace došlo k ochabnutí svalů, které se pro správné fungování loketního kloubu musí opět posílit. Pracovní neschopnost bývá 2–3 měsíce dlouhá.

Babské rady aneb jak na tenisový loket

Mezi doporučené alternativní léčby patří cibulový a octový zábal. Na plátky nakrájenou cibuli přiložte na loket a obvažte bavlněným šátkem alespoň na dvě hodiny. Zkusit můžete i obklad z octu. Na ten je třeba smíchat lžíci octa se sklenicí vody, do čehož následně namočte hadřík. Ten přikládejte na postižené místo.

Masti a přírodní léčba tenisového lokte

Na tenisový loket také pomáhají přírodní masti. Velice se doporučuje konopné mazání, které napomáhá při problémech kloubů, svalů a šlach. Nápomocná může být i měsíčková mast či jiné bylinkové přípravky.

Důležité je ale pamatovat na to, že masti jsou pouze doplňkovou léčbou, rozhodně nemohou nahradit lékařské ošetření.

Cviky na tenisový loket

Je potřeba praktikovat s profesionálem, tím je lékař nebo fyzioterapeut. Ten pacienta naučí jaké cviky má praktikovat, a následně je třeba správné dodržování. V žádném případě není doporučeno praktikovat cviky nalezené na internetu, jedná se o vážnou komplikaci, která má tendenci dlouho přetrvávat, a nesprávné cviky by mohly stav výrazně zhoršit.

Lenka (neregistrovaný)
Dobrý den, léčila jsem se dva měsíce s tenisovým loktem. absolvovala jsem ultrazvuk, ale bolí mě to ještě víc. Asi je to rozbouřený. Je to možný? Přejde to? Lenka
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, je potřeba změnit režim a opravdu nenamáhat postižený loket - patří se i zdánlivě klidné věci jako práce na PC atd. Vhodná je i ortéza na znehybnění či cviky od fyzioterapeuta. Pokud konzervativní léčba nezabírá 3 měsíce, pak se již přistupuje k operačnímu řešení.
Blanka (neregistrovaný)
Dobrý den, od února se léčím s tenisovým loktem, mám za sebou několikrát obstřik, léky, léčba rázovou vlnou a po ukončení se mi vrátili šílené bolesti, že jsem musela na neschopenku. Dle pana dotora už tento problém mám delší dobu z důvodu usazenin. Byla mě doporučena operace, ale bojím se zda se vůbec vyřeší tento problém a pomůže. Bojím se zda může dojít i k špatné funkci ruky po této operaci. Léčím se na revma v rukou. Velice děkuji za odpověď. Blanka
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, Blanko, pokud vám nepomohla konzervativní léčba, je operace poslední možností. Každý operační výkon v celkové anestezii nese s sebou riziko komplikací, proto doporučuji vybrat si ortopeda, kterému důvěřujete a zodpoví vám všechny vaše dotazy.
Ivan Štoudek (neregistrovaný)
DOBRÝ DEN. MÁM BOLESTI V OBLASTI LOKTE, KTERÉ TRVÁ JIŽ 3 TÝDNY. MOHU MANUÁLNĚ PRACOVAT? JAKÉHO LÉKAŘE, BYCH MĚL NAVŠTÍVIT? MŮŽE MNĚ NĚKDO NUTIT PRACOVAT? MÁM PODEZŘENÍ NA TENISOVÝ LOKET.
  • Našli jste v článku chybu?