Tučná léta jsou pryč

2. 2. 2009 9:50
přidejte názor
Autor: Redakce
Přestože jsou zdravotní pojišťovny v současné době poměrně stabilními institucemi, ekonomická krize je dříve nebo později zasáhne. Velké problémy jim může přinést zejména nárůst nezaměstnanosti. Stát sice platby za své pojištěnce před časem zvyšoval, přesto částka 677 korun měsíčně tvoří pouze čtvrtinu toho, co odvádí zaměstnanec s průměrnou mzdou...


Pojišťovny tím mohou přijít o desítky milionů. Problémy mohou pocítit zejména zaměstnanecké pojišťovny působící v průmyslových oblastech, jako jsou Agel a Hutnická zaměstnanecká na severu Moravy nebo MetalAliance v Kladně. Právě v souvislosti s těmito menšími ústavy se hovoří o možných fúzích, jež by mohly přinést úspory a větší stabilitu.

POJENÍ TO NEZACHRÁNÍ

Pro zdravotní pojišťovny byly poslední dva roky výjimečné. Díky růstu příjmů a regulačním poplatkům si vytvořily rezervy kolem 28 miliard korun. Ty by podle ministerstva zdravotnictví měly stačit na to, aby se zdravotnictví v roce 2009 zpomalení růstu ekonomiky nedotklo tak tvrdě jako ostatních odvětví.

„Na rok 2010 už tyto rezervy ale rozhodně stačit nebudou,“ upozorňuje Pavel Hroboň, náměstek ministryně zdravotnictví, jež má problematiku zdravotních pojišťoven na starost. „Jsme nyní v očekávání, jak bude vypadat strana příjmů pojistného. Zkoušíme počítat i havarijní varianty,“ přiznává úbytek příjmů Jaromír Gajdáček, ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, o níž se minulý týden hovořilo v souvislosti s plány na sloučení s Vojenskou zdravotní pojišťovnou (EURO 4/2009).

Co se týče fúze jako prostředku k řešení ztížené finanční situace, která v příštím roce zdravotnictví čeká, je však Hroboň skeptický. „Sloučení menších pojišťoven může zlepšit vyjednávací pozici vůči poskytovatelům,“ říká. Na větší úspory provozních nákladů však chybí prostor. Musí se totiž dle zákona pohybovat pouze okolo 3,5 procenta z celkových výdajů pojišťoven.

ZÁKON CHYBÍ

Pro sloučení jednotlivých ústavů dnes stačí, aby ho odhlasovaly správní rady všech pojišťoven, kterých se fúze týká, a požehnání ministerstva zdravotnictví je už jen formalitou. Náměstek Hroboň přiznává, že dnešní zákonnou úpravu vymezující vznik, slučování a činnost zdravotních pojišťoven nepovažuje jeho úřad za dostatečnou.

Návrh nového zákona, který by stanovil přísnější a jasnější podmínky, však pravděpodobně nenajde podporu ve vládní koalici, natož v Parlamentu. Přesto neočekává, že by se počet zdravotních pojišťoven v České republice pohyboval jinde než mezi pěti až deseti, což je prý ideální počet pro zachování konkurenčního prostředí.

Novela zákona o veřejném pojištění nechybí jen ministerstvu, ale také dalším společnostem, které se o licenci na provozování této činnosti ucházely.

Společnost ASUZA patřící do skupiny Appian svou žádost kvůli odkládané reformě stáhla, Česká pojišťovna zahájení projektu zatím dle informací týdeníku EURO také odložila a zůstala pouze GES Medical Care patřící do majetku miliardáře Ivana Zacha. Ta se zatím nechala slyšet, že její vznik není schválením reformy podmíněn.

ZATÍM JSOU TO MILIARDY

Zůstatky na fondech zdravotních pojišťoven (v miliardách korun)

*Zůstatek na základních fondech zdravotních pojišťoven: 27,776

*Závazky ve lhůtě splatnosti: 22,701

*Závazky po lhůtě splatnosti: 0

*Zůstatek na účtech zdravotních pojišťoven po zohlednění závazků: 5,076

Údaje jsou k 30. 6. 2008

Pramen: zdravotní pojišťovny

BOHATÁ VZP

Zůstatky na běžných účtech základních fondů zdravotního pojištění jednotlivých ZP (v miliardách korun)

*Všeobecná zdravotní pojišťovna: 13,445

*ZP ministerstva vnitra: 3,701

*Vojenská ZP: 1,370

*Hutnická ZP: 1,800

*Oborová ZP: 1,704

*ZP Škoda: 0,629

*Revírní bratrská pojišťovna: 1,974

*ZP Metal-Aliance: 1,888

*Česká národní ZP: 1,258

*ZP AGEL: 0,003

*ZP celkem: 27,776

Pramen: Asociace českých a moravských nemocnic

Anna Klepalová, EURO

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?