Co je únava?
Co se dozvíte v článku
Únavou je míněno snížení fyzických a mentálních sil, které bývá doprovázeno zhoršením smyslového vnímání a stavu pozornosti. Únava je ochranný signál lidského těla, který nás varuje před přetížením, a výzvou k přerušení aktuální činnosti a odpočinku. Je to podobné jako s jinými lidskými potřebami, například s žízní, kterou je rovněž nutné utišit příjmem tekutin.
Každý se někdy cítí unavený, ale obvykle se tento stav spraví, jakmile si dopřejete dostatek odpočinku a spánku. Pokud však únava přetrvává dlouhodobě a pozorujete, že vás najednou příliš rychle zmáhají běžné činnosti, nebo je pro vás obtížné se soustředit, je dobré zpozornět a pátrat po příčině. [1, 2, 3]
Příčiny únavy a vyčerpání
Stav únavy lze zpravidla přičíst některému z faktorů životního stylu, jako jsou špatné spánkové či stravovací návyky nebo nedostatek fyzické aktivity. Někdy ale může být únava příznakem nemoci, která vyžaduje léčbu.
Únava také může být dočasná, ta obvykle souvisí s psychickou nebo fyzickou námahou, nebo chronická, tedy trvající šest měsíců a déle. Dlouhodobá únava může být spojena se špatnými návyky, ale i nějakým zdravotním stavem. Příčin únavy a vyčerpání existuje opravdu mnoho, obecně je však lze rozdělit do tří kategorií, a to konkrétně:
- faktory životního stylu,
- fyzické zdravotní faktory,
- problémy s duševním zdravím.
Faktory životního stylu a nadměrní únava
Mnoho faktorů životního stylu může přispívat k únavě. Pokud je na vině některý z níže uvedených důvodů, měla by k vyřešení únavy postačit náprava některých z vašich návyků. Nejčastěji únavu způsobuje:
- špatná strava,
- přejídání se a následující únava po jídle,
- stres,
- špatné dýchání,
- nedostatek, nebo naopak přebytek spánku,
- nadměrné užívání alkoholu, případně drog,
- neaktivní (sedavý) životní styl,
- jetlag při cestování.
Fyzické zdravotní faktory a chronická únava
Nadměrná a chronická únava může být doprovodným příznakem řady zdravotních stavů. Mezi nejčastější důvody únavy patří v tomto případě zejména následující:
- anémie,
- roztroušená skleróza,
- onemocnění střev,
- spánkové poruchy, jako je narkolepsie, spánková apnoe či nespavost,
- revmatoidní artritida,
- fibromyalgie,
- chronický únavový syndrom,
- infekce, jako je nachlazení a chřipka, běžná je rovněž únava po Covidu,
- Addisonova choroba: porucha, která může ovlivnit vaše hormonální hladiny,
- onemocnění štítné žlázy,
- poruchy příjmu potravy, jako je anorexie,
- autoimunitní poruchy,
- městnavé srdeční selhání,
- rakovina,
- cukrovka,
- onemocnění ledvin,
- onemocnění jater,
- chronická obstrukční plicní nemoc.
Problémy s duševním zdravím
Psychické stavy a problémy s duševním zdravím rovněž často vedou k únavě. Chronická únava bývá běžným příznakem především těchto stavů:
Únava v těhotenství
Kromě výše uvedených příčin je také nutné zmínit únavu v těhotenství, která je jedním z běžných příznaků tohoto stavu. Přestože těhotenství není nemocí, může dát vašemu tělu čas od času velmi zabrat.
V počátcích gravidity může být únava způsobena změnami hormonů, později však hlavním důvodem bývá vyšší váha a objem těla. Zejména v posledním trimestru pro vás mohou být každodenní činnosti velmi namáhavé. V těhotenství si tedy dopřejte dostatek odpočinku. [9, 10]
Neustálá únava: příznaky
Únava se může projevovat odlišnými příznaky v závislosti na tom, co ji způsobuje. Jednotlivé projevy jsou tedy velmi individuální a mohou být fyzické, psychické i emocionální. Mezi možné symptomy doprovázející únavu řadíme tyto:
- častá únava a ospalost,
- bolest hlavy,
- motání hlavy a únava,
- svalová únava a slabost,
- bolest svalů a kloubů,
- zpomalené reflexy,
- zhoršené rozhodování a úsudek,
- snížená pozornost a schopnost soustředit se,
- náladovost,
- zhoršená koordinace,
- ztráta chuti k jídlu,
- halucinace,
- apatičnost,
- poruchy koncentrace a paměti,
- pocit bezmoci. [11, 12, 13, 14]
Co je únavová zlomenina?
Únavová zlomenina je důsledkem nárazové zátěže, neboť jejím vlivem vznikají v kosti mikrotrhliny. Ty se opět dokáží zahojit, pokud k tomu mají potřebné podmínky a dostatek času na regeneraci. Je-li však kost vystavena dlouhodobé zátěži, proces hojení je narušen a mikrotrhliny se začnou rozšiřovat. Později jsou patrné i na rentgenovému snímku.
Únavová zlomenina tedy souvisí s fyzickou únavou a může postihnout každého, kdo začne s novou fyzickou aktivitou a přežene to hned na začátku. Zvýšenému riziku jsou ale vystaveni také vrcholoví sportovci. Únavová zlomenina nejčastěji postihuje končetiny, zejména lýtkové a pažní kosti, a může se projevit následujícím příznaky:
- bolest, která se postupně zhoršuje a může znemožňovat pohyb,
- zvýšená citlivost na dotek v určitém místě,
- otok v témže místě.
Pokud se u vás tyto příznaky objeví, měli byste si dopřát dostatek odpočinku, aby se poraněná oblast mohla zahojit. Když se ani při odpočinku příznaky nelepší, nebo se naopak zhoršují, měli byste vyhledat lékaře, který vás pošle na rentgenové vyšetření. [15, 16]
Potýkáte se s častou únavou?
Co pomáhá proti únavě?
Je-li únava vyvolána faktory životního stylu, může vám postačit změna pohybu, stravy, spánku nebo zvládání stresových situací. Chcete-li bojovat s únavou, měli byste pochopit, co ji způsobuje. Zejména pokud únava ovlivňuje kvalitu vašeho života. Kroky, jak se zbavit únavy, zahrnují především následující:
- pijte dostatek vody,
- jezte vyváženou stravu obsahující dostatek proteinů, celozrnných sacharidů, zdravých tuků a potřebných minerálů a vitamínů,
- dodržujte pravidelnou spánkovou rutinu a ujistěte se, že spíte 7 až 8 hodin denně,
- vyhýbejte se zbytečným stresorům a naučte se relaxační techniky (meditace, jóga, dechové techniky a podobně), které vám pomohou stres zvládat,
- naučte se lépe pracovat s dechem prostřednictvím dechových technik, které vám mohou dodat více energie,
- omezte alkohol a kouření,
- pravidelně se hýbejte a zlepšujte svoji kondici,
- dopřejte si pravidelný odpočinek,
- vyzkoušejte některé doplňky proti únavě a vyčerpání, které obsahují vitamíny, minerály a přírodní látky, jako je goji, ženšen či macca. [17, 18, 19]
Kdy vyhledat lékaře?
Pokud se potýkáte s neustálou únavou, existuje určitá pravděpodobnost, že se jedná o příznak nějakého onemocnění. V takovém případě byste měli navštívit lékaře, aby vás vyšetřil, případně vám doporučil diagnostická vyšetření při podezření na některé zdravotní stavy. Následná léčba bude záviset na tom, co permanentní únavu způsobuje. Lékaře kontaktujte v těchto případech:
- únava přetrvává několik dní i přes odpočinek,
- únava vám brání ve vykonávání běžných činností, včetně pracovních povinností,
- je vám více než 65 let,
- únavu doprovází vysoký tep a bušení srdce nebo je váš tep nepravidelný,
- kromě únavy trpíte bolestmi a motáním hlavy,
- dostaví se nevolnost, zvracení nebo bolesti břicha,
- sužují vás skličující myšlenky. [20, 21, 22]
Zdroje: nzip.cz, cpzp.cz, medimerck.cz, nakladatelstvi.portal.cz, fyzioklinika.cz, fyzioterapiafunaction.sk, mayoclinic.org, healthline.com, betterhealth.vic.gov.au, pregnancybirthbaby.org.au, whattoexpect.com, my.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com, webmd.com