Finanční ocenění a výhodné půjčky lákají absolventy medicíny do oblasti výzkumu
Už předchozí generace ve Spojených státech začala pociťovat, že populace lékařů-vědců je méně početná a starší než před 25 lety, píše list. Tento trend vedl některé pozorovatele k závěru, že lékaři-vědci jsou ohroženými druhy.
K tomuto problému přispěla řada různých okolností. Jedním z hlavních důvodů tohoto trendu je zadluženost absolventů lékařských fakult, ke které dochází kvůli rostoucím poplatkům za školné.
Národní institut zdraví (National Institute of Health - NIH), soukromé nadace a národní organizace vyzvaly k novým iniciativám a programům udílení cen, které jsou zaměřeny na oživení profesní dráhy lékařů-vědců.
Tyto iniciativy započaly v letech 1998 – 2002. Zahrnovaly finanční ohodnocení profesního postupu mladých lékařů, kteří se vzdělávají v oblasti klinického výzkumu, ocenění významných vědeckých pracovníků a akademických institucí, které zavádějí programy podporující vzdělávání v oblasti klinického výzkumu.
Objevil se také další motivační prvek ve formě různých výhodných půjček mladým lékařům-vědcům, kteří se potýkají s finančními problémy.
Soukromý neziskový sektor v USA vytvořil nový program ocenění mladým a úspěšným vědcům. S iniciativou podpory studentů medicíny přišly také lékařské fakulty zaměřené na výzkum ve spolupráci s nemocnicemi, kde většina lékařů-vědců působí.
Cílem těchto projektů bylo zapojit mladé vědce do výzkumu v období před a po získání jejich lékařského diplomu (M.D.). Timothy J. Ley, M.D. z University School of Medicine ve Washingtonu a Leon E. Rosenberg, M.D., z Princeton University provedli studii, která měla zjistit, do jaké míry byla výše uvedená opatření na podporu profesního růstu mladých vědců-lékařů úspěšná.
Autoři výzkumu použili data, která jim poskytla NIH, lékařské asociace (American Medical Association či Association of American Medical Colleges) a další zdroje.
Výzkumníci zjistili, že počet lékařů-vědců ve Spojených státech se za uplynulých deset let stabilizoval, ale průměrný věk těchto pracovníků je výrazně vyšší než před dvaceti lety.
„Studie ale ukázala, že zájem o vědeckou dráhu mezi studenty medicíny roste. Pomalu přibývá také lékařů, kteří dosáhli titulu M.D. a Ph.D. a lékařů s titulem M.D., kteří se rozhodli pro vědeckou kariéru v rámci lékařských fakult. Důvodem jejich zvýšeného zájmu jsou také programy půjček mladým vědcům, které v roce 2002 zavedlo NIH.
Mezi zájemci o granty na výzkumné projekty NIH (tzv. RPG) postupně přibývá uchazečů z řad M.D, kteří o tento grant žádají poprvé. Zatímco ve druhé polovině 90. let se počet těchto zájemců pohyboval kolem 750, v roce 2003 se přiblížil 1000.
„Díky novým programům, které NIH a soukromé nadace nedávno iniciovaly, začíná více mladých lékařů uvažovat o vědecké kariéře.K udržení tohoto trendu bude potřeba zajistit dostatek finanční podpory. Pokud se podaří tyto závazky dodržet, mohlo by dojít v blízké budoucnosti k nárůstu lékařů, kteří se ve Spojených státech rozhodnou pracovat v oblasti vědy a výzkumu,“ uzavírají autoři studie.
ZDROJ: www.medicalnewstoday.com
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz