Internet a sociální média se staly snadno dostupným prostorem, v němž kromě validních informací bují mýty, polopravdy i naprosté nepravdy. Následování rad z takto pochybných zdrojů však může ohrozit lidské zdraví. Neodborné a manipulativní informace od pseudoodborníků mají mimo jiné za následek, že někteří rodiče odmítají pravidelné i doporučené očkování. Cílené kampaně odpůrců očkování, často založené na všemožných konspiračních teoriích, a negativně laděné komentáře v internetových diskusích vedou k postupnému poklesu proočkovanosti a nárůstu očkováním preventabilních onemocnění.
Lékař by proto měl být vybaven jak odbornými znalostmi, tak věcnými protiargumenty, aby byl schopen diskutovat s pacienty, respektive s rodiči dětských pacientů, o významu očkování, eventuálně v individuálních případech o možnostech jeho odkladu či rozkladu.
Cílem vakcinologů a dalších odborníků je poskytovat průběžně zejména očkujícím praktickým lékařům pro děti a dorost dostatek na důkazech podložených faktů i argumentů, s jejichž pomocí mohou rozptýlit mnohdy zbytečné obavy rodičů související s potenciálními nežádoucími účinky vakcín a budoucím zdravím jejich dětí.
Témata sympozia Jednotlivé příspěvky sympozia se tentokrát zaměřily na aktuální informace o situaci v očkování v České republice (prof. Roman Prymula), vakcinaci coby prioritní téma agendy Světové zdravotnické organizace (MUDr. Alena Šteflová, Ph. D., MPH), nežádoucí účinky vakcín z pohledu monitorování a hodnocení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (MUDr. Eva Jirsová), bezpečnost hexavakcíny a otázky kolem rozkladu očkování (MUDr. Hana Cabrnochová), zkušenosti pedopsychiatra, který vysvětlil, proč autismus nevzniká v důsledku očkování (prof. MUDr. Ivo Paclt, CSc.), nežádoucím reakcím po očkování a jejich správnému hlášení (prof. Roman Prymula) a významu kontroly infekčních nemocí očkováním (MUDr. Daniel Dražan).
Vysoká účast z řad zkušených lékařů i jejich mladých kolegů svědčí o tom, že téma je aktuální a že očkující lékaři mají zájem na tom, aby společně s rodiči hledali cesty jak zlepšit proočkovanost dětí, a to nejen z pohledu individuální protekce, ale i v kontextu ochrany veřejného zdraví.
Postgraduální akademie Postgraduální akademie je společný projekt České lékařské komory a časopisu Postgraduální medicína, Mladá fronta, a. s., divize Medical Services. Akce jsou evidovány v centrálním registru ČLK a ohodnoceny kredity za celoživotní vzdělávání. Postgraduální akademie pokračuje dalšími odbornými sympozii i v roce 2016. Těšit se můžete na vakcinologický seminář či sympozium věnované diabetes mellitus a endokrinologické tématice. Více informací a přihlášky na další akce naleznete na stránkách ČLK: www.clkcr.cz
MUDr. Hana Cabrnochová
Prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph. D.