Vědci: Internet více ohrožuje psychicky nevyrovnané děti

6. 2. 2013 8:11
přidejte názor
Autor: Redakce
Nástrahy internetu podle vědců více ohrožují psychicky nevyrovnané děti. Vyplývá to ze zprávy celoevropského výzkumu EU Kids Online, do kterého se za Českou republiku zapojili odborníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.


S negativními jevy na internetu se lépe vypořádávají děti, které vyrůstají ve stabilním prostředí a jimž rodiče vštípili zdravé sebevědomí. O výsledcích výzkumu ČTK informovala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Vědci se zabývali reakcemi dětí ve třech rizikových situacích: při vystavení sexuálnímu obsahu, kyberšikaně a sextingu, což je posílání zpráv se sexuálními prvky. Ukázalo se, že děti, které se obtížně vyrovnávají s emocemi ve skutečném světě, jsou vůči problémům na internetu, v elektronické komunikaci a síťových médiích pasivní a nesnaží se je aktivně řešit.

Větší část dětí se však problémům bránit dokáže. Jejich první krok většinou spočívá v tom, že si o potížích promluví s někým, komu důvěřují. Postupuje tak 53 procent dětí obtěžovaných sexuálním obsahem, 60 procent obtěžovaných sextingem a 77 procent obětí kyberšikany. V případě kyberšikany nebo sextingu pak navíc 40 procent dětí volí jako obranu smazání zpráv nebo zablokování odesílatele. Většina přitom volí kombinaci více strategií najednou. Svoje obranné postupy vůči online rizikům přitom považuje asi 80 procent dětí za účinné.

Výzkumná zpráva EU Kids Online také přichází s doporučeními, jak dále pomoci dětem, aby se snáze vyrovnaly s negativními jevy na internetu. „Nevyplatí se dětem přespříliš zakazovat. Pokud jsou výrazně omezovány v přístupu na internet, nestanou se tak vůči rizikům odolnější. Podstatné je, aby se rodiče zajímali, co jejich děti na internetu dělají a uměli jim poskytnout podporu, jak emoční, tak popřípadě technického charakteru,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu, psycholog David Šmahel.

Podle odborníků dětem pomáhá, pokud jsou vychovávány ke zdravému sebevědomí a žijí v prostředí, kde se nemusí vyrovnávat s emocionálními a sociálními problémy. S kyberšikanou nebo sextingem se pak takové děti často vypořádají samy. Větší pozornost je potřeba věnovat dívkám, které podle výzkumů snášejí vystavení sexuálnímu obsahu na internetu nebo v zaslaných zprávách hůře než chlapci.
Do rozsáhlého výzkumu se celkem zapojilo 25.000 uživatelů internetu od devíti do 16 let z 25 evropských zemí včetně Česka.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?