Některé výroky, které zazněly dnes v Senátu při projednávání návrhu na rušení zdravotnických poplatků v Senátu:
Ministryně zdravotnictví a senátorka Daniela Filipiová (ODS):
„Úplné zrušení regulačních poplatků by způsobilo výpadek celého systému veřejného zdravotního pojištění ve výši nejméně 11 miliard korun. Z toho pět miliard je právě vybraných na poplatcích a asi šest miliard by v podstatě bylo na obnoveném plýtvání.“
Senátor a bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS):
„V českém zdravotnictví je plno nehospodárností, které nesouvisejí přímo s poptávkou, s pacienty. Nepochybně ale i na straně poptávky je určitý fenomén péče zadarmo, kdy si to beru z toho švédského stolu. Proto třicetikoruna měla připomínat marginálním způsobem, že zdravotní péče něco stojí.“
„Pokud jsem možná něco nedokázal vysvětlit, tak v tomto případě může jít také o poruchu na příjmu, nikoli o neochotu něco vysvětlovat.“
Poslanec a hejtman David Rath (ČSSD):
„Myslíte si, že člověk s infarktem zneužívá zdravotní péči? Co mu má ten poplatek způsobit? Má ho odradit od toho, aby si volal záchranku?… Nebo člověk, kterého srazil automobil nebo se mu stane jiná vážná nehoda, jak ho má poplatek zregulovat? Mají ho příbuzní naložit, odvézt a ošetřovat doma v kuchyni, protože zneužívá zdravotní péči?“
Senátor Jiří Dienstbier:
„Celý tento systém je velice špatně založen. Vím, že je nutná reforma zdravotnictví, že je nutné dbát o veřejné finance. Ale dbát o ně tím způsobem, že postihneme ne nás, ale ty, kteří jsou na tom nejblběji finančně?“
Senátor Luděk Sefzig (ODS):
„Třicet korun nikomu nezabrání v tom, aby - když je nemocen - k lékaři nešel… Systém, který zavedl ministr Julínek, je velice sociální. Ani takzvaná sociální vláda nebyla schopna přijít skutečně se sociálním opatřením, a to je to zastropování ročního výdaje (limit).“
Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD):
„Poplatky - nejen podle mého názoru, ale já se s tím velmi ztotožňuji - měly být a jsou testem a přípravou občanů na zavedení přímé, široké, velké spoluúčasti pacientů na poskytované zdravotní péči.“
Senátor Pavel Sušický (ODS):
„Některé pasáže předkladatele byly skutečně pěkně vyvedené, hodně populistické a trošku dogmatické. Nebýt lékař s třicetiletou praxí a nebýt také postižen suchým okem, asi bych možná chvilkami i zaplakal.“
„I nám by se dobře rozdávalo a říkalo, máte to zadarmo. Kdyby na to ovšem bylo.“
Senátorka Jana Juřenčáková:
„Možná bych navrhla, aby se poplatky nenazývaly regulačními, nebo abychom je nazvali solidárními, protože díky těm našim příspěvkům má řada našich spoluobčanů možnost prodloužit si svůj život.“
ČTK