Vypuštění nové úpravy střetu zájmů navrhl předseda sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO). Pro poslance a senátory je podle něho diskriminační.
Ve správní radě VZP, do níž deset členů jmenuje vláda a dvacítku zástupců volí Sněmovna, je nyní řada poslanců a senátorů, kteří mají lékařský titul. V případech, kdy praktikují svůj obor, by podle Vyzuly bylo chybou, pokud by se dostali do konfliktu se zákonem. „Není fér, aby nemohli být členy správní rady,“ řekl ČTK Vyzula, který v ní rovněž zasedá a jako přední český onkolog je přednostou kliniky Masarykova onkologického ústavu.
Tito lidé jsou podle něho pod drobnohledem. Každoročně musejí zveřejňovat své příjmy, pojišťovny navíc budou mít nynější novelou povinnost všechny smlouvy zveřejňovat. Bylo by prý tedy možné dohledat, pokud by si někdo z nich dohodl výhodné ujednání. „Není možné, aby to bylo zneužito,“ zdůraznil Vyzula.
Koho z poslanců a senátorů by se vládní úprava střetu zájmů aktuálně týkala, autor pozměňovacího návrhu nezjišťoval. „Nechci to personifikovat, beru to obecně,“ řekl Vyzula.
Takzvaná transparenční novela má vedle zveřejňování smluv mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi a ambulancemi zakázat nábor klientů přes firmy a přinést i další novinky. Poslanci podali k předloze dvacítku pozměňovacích návrhů, výbor projednávání normy minulý týden přerušil.
Pokud by Vyzulova úprava u zákonodárců uspěla, střet zájmů by v zákoně zůstal v nynější užší podobě. V orgánech VZP by nesměli být lidé z managementu firem nebo jednotlivci, kteří jí dodávají zboží nebo služby, a osoby jim blízké. Vládní úprava rozšiřuje střet zájmů i na vedoucí pracovníky jiných pojišťoven a na výrobce a distributory léků a zdravotnických prostředků.