Co je nazofaryngitida?
Zánět nosohltanu patří mezi nejrozšířenější onemocnění horních cest dýchacích. Stejnou měrou postihuje muže i ženy a velice často potrápí také malé pacienty. Lidé tento problém někdy nazývají „zadní rýma“, jelikož se společně s dalšími obtížemi dostaví také rýma, která nejde vysmrkat a zůstává někde vzadu v krku.
Jako nosohltan (nasopharynx) se označuje trubice v horní části hltanu, která plynule navazuje na nosní dutinu. V jeho střední části se kříží trávicí soustava se soustavou dýchací a zároveň odsud do středního ucha vede Eustachova trubice, která je zodpovědná za vyrovnávání tlaku. V zadní části nosohltanu se nachází také nosní mandle.
Příčiny zánětu nosohltanu
Zánět nosohltanu může mít jak virový, tak i bakteriální původ. Výrazně však převažuje první možnost. Akutní onemocnění horních cest dýchacích totiž může vyvolat více než 200 různých virů, jako jsou například koronaviry, adenoviry nebo třeba herpesviry.
Měli jste někdy "zadní" rýmu?
Co se týče bakteriální infekce, ta se může projevit samostatně, ale zároveň často nasedá na tu virovou. Sliznice je totiž již podstatně narušená, což bakteriím napadení lidského organismu usnadní. Sekundární bakteriální infekce nejčastěji trápí děti a pacienty s oslabenou imunitou. Takové onemocnění poté obvykle trvá déle a mívá obecně těžší průběh.
Přenos infekce
Zánět nosohltanu se obvykle šíří kapénkovou cestou. To znamená, že se člověk může nakazit prostřednictvím kašle a kýchání, neb také přímým kontaktem s infikovaným povrchem sliznic. K nákaze tak může dojít třeba v kanceláři nebo v prostředcích hromadné dopravy, kde je člověk nucený sdílet prostor s desítkami dalších lidí. A jaká je u zánětu nosohltanu inkubační doba? Co se týče virových infekcí, obvykle se jedná o rozmezí 1–4 dnů.
Formy onemocnění
Lékaři rozlišují dvě základní formy nazofaryngitidy, a to konkrétně akutní zánět nosohltanu a chronický zánět nosohltanu. Jak se tyto problémy od sebe liší?
Akutní zánět nosohltanu
Tato forma je obvykle spojená s virovou infekcí, která se šíří prostřednictvím kapének. Člověk se tak může snadno nakazit od dalších kýchajících, kašlajících či smrkajících osob třeba v autobuse, ve škole nebo na kulturní akci. Mezi rizikové faktory v tomto případě patří oslabení organismu, věk pacienta, jeho stravovací návyky, ale také pocit únavy, stres a přetížení.
Chronický zánět nosohltanu
Pokud jde o chronické formy onemocnění, zde hraje hlavní roli dlouhodobé působení některých vlivů a celkový stav organismu jednotlivých pacientů. Dostavit se může také ve chvíli, kdy včas nezačnete řešit akutní rýmu a nachlazení. Významný vliv dále mají vnější činitelé, kam patří například:
- Kouření
- Časté střídání teplot
- Expozice prachu, kouři či chemikáliím
- Dýchání horkého a suchého vzduchu
- Dýchání otevřenými ústy
Zánět nosohltanu častěji trápí pacienty, kteří se léčí také s jinou chorobou, jako je například cukrovka, alergie nebo různá onemocnění srdce a ledvin. Vliv může mít také menopauza nebo avitaminóza, což je chorobný stav vyvolaný nedostatkem určitého vitamínu. Neobvyklý není ani zánět nosohltanu v těhotenství.
Jaké má zánět nosohltanu příznaky?
Zánět nosohltanu se na začátku obvykle projevuje jako obyčejné nachlazení. Pacient se cítí hodně unavený, má teplotu a trápí ho pocity sucha v nose i v krku. Později se však mohou přidat i další nepříjemné příznaky, jako je například:
- Vodnatá či hlenovitá rýma
- Ucpaný nos
- Kašel a bolest v krku
- Bolest při polykání
- Slzení či zánět spojivek
- Překrvená a zarudlá sliznice
- Zduřené a bolestivé mízní uzliny
Pacienti se také často ptají, jak dlouho trvá zánět nosohltanu. Onemocnění většinou pacienty trápí zhruba 6–8 dní. Zda bude mít u pacienta mírný či velice závažný (a život ohrožující) průběh, vždy závisí na jeho celkovém zdravotním stavu, ale také na původci onemocnění.
Možné komplikace
Pokud zánět nosohltanu v brzké době neodezní a vy se tento problém rozhodnete ignorovat, mohou se dostavit nepříjemné komplikace. Eustachovou trubicí se zánět může přenést dále a způsobit zánět středního ucha. Někdy se také stává, že postihne vedlejší dutiny nosní nebo se dokonce přesune do průdušek a plic.
Vyšetření
Pokud vás trápí některé z výše zmíněných příznaků, je načase navštívit praktického lékaře nebo ORL specialistu. Ten obvykle provede tělesné vyšetření, které zahrnuje také prohlídku nosohltanu, prohmatání mandlí či měření tělesné teploty. Zároveň se pro odlišení virové a bakteriální infekce provádí také výtěr a případně i odběr krve. Při těžším průběhu onemocnění se provádí také mikrobiologické vyšetření.
Jak vyléčit zánět nosohltanu?
Při léčbě nazofaryngitidy závisí především na tom, zda je onemocnění virového, nebo bakteriálního původu. Co se týče akutní virové formy, terapie bývá obvykle symptomatická. Léčí se tedy jednotlivé příznaky, jako je rýma, ucpaný nos nebo oteklá sliznice.
Co na zánět nosohltanu pomáhá?
- Odpočinek, klid a dostatek spánku
- Dostatečné množství tekutin
- Kloktadla
- Priessnitzův zábal
- Inhalace
- Nosní kapky (ne déle než 7 dní)
Pokud pacienta trápí horečka, silný kašel nebo nepříjemná bolest zduřených uzlin, je možné sáhnout po lécích proti bolesti a teplotě (analgetika a antipyretika). Důležité je také zaměřit se na správnou hygienu nosní a ústní dutiny. Příznivý účinek může mít dále Vincentka, dýchání zvlhčeného vzduchu a konzumace dostatečného množství vitamínů.
Jaká se používá na zánět nosohltanu léčba, pokud jsou jeho původcem bakterie? V takovém případě lékaři obvykle volí antibiotika. Zejména u těžších zánětů je poté nezbytné provést mikrobiologické vyšetření, aby bylo možné nasadit antibiotika cílená na konkrétního původce.
Platí na zánět nosohltanu babské rady?
Přírodní léčba zánětu nosohltanu zahrnuje pití bylinných čajů, kloktání či inhalace. Pomoci může zázvorový čaj a na pročištění dýchacích cest je dobrá také majoránka nebo dobromysl. V poslední době lidé také často sahají po přípravcích z rakytníku, které jsou dostupné ve formě sirupu nebo tinktury. Pokud máte zájem o homeopatickou léčbu, při bolesti v krku a ztrátě hlasu můžete vyzkoušet Homeovox.
Některé bylinky však nadměrně vysušují a dráždí sliznici, a proto byste si na ně měli dát dobrý pozor. Vaše potíže by mohly jenom zhoršit. Jedná se například o různá heřmánková a šalvějová kloktadla nebo mentolové preparáty.
Zánět nosohltanu u dětí
Sychravé podzimní a zimní počasí s sebou často přináší také větší výskyt onemocnění dýchacího ústrojí. Zánět nosohltanu u dětí se může projevit změnou chování malých pacientů, únavou a malátností nebo třeba nechutenstvím. Později se dostaví i rýma a bolesti v krku. Co se týče dětí, ty se na rozdíl od dospělých jedinců také obvykle potýkají s vyššími teplotami.