Alergie na pyl: projevy příznaků a jejich léčba

Pylová alergie

S příchodem jara začíná ve vzduchu poletovat větší množství pylu, který u některých lidí vyvolává neúměrnou reakci organismu – alergii. Alergie na pyl dokáže znepříjemnit život, proto je dobré ji nebrat na lehkou váhu, nepřehlížet a bojovat proti ní.

Co je alergie

Alergie je neúměrná reakce imunitního systému na určitý alergen, který jiným lidem nevadí. Organismus se při styku s alergenem cítí ohrožen a imunitní systém proto na obranu uvolní látku, histamin, která ale způsobuje projevy alergie. Alergenem může být v podstatě jakákoli cizorodá látka, my se však zaměříme na tu nejčastější – pyl.

Alergie na pyl

Alergie na pyl, též nazývaná polinóza, je nejčastějším typem alergie. Spouštěčem je v tomto případě volně poletující pyl různých bylin, trav nebo dřevin, který se usazuje lidem na kůži, v očích, nose a průduškách. Onemocnění je označováno jako „sezónní alergická rýma“, jelikož se projevuje pouze v době, kdy jsou rostliny v reprodukční fázi. Obvyklou dobu květu rostlin najdete v pylovém kalendáři.

Příznaky pylové alergie

Projevy alergie na pyl jsou následující:

  • Kýchání s častou intenzitou
  • Svědící nebo slzící oči
  • Výtok z nosu
  • Ucpaný nos
  • Svědění v krku, ústech nebo uších
  • Astma
  • Bolest hlavy a únava

Prevence

Pokud jste alergičtí na pyl, hlídejte si předpověď hladiny alergenů ve vzduchu. V případě větrného počasí a předpovědi výskytu velkého množství alergenů ve vzduchu, nevycházejte ven. Pokud doma větráte, přetáhněte přes otevřená okna závěs, který poslouží jako filtr.

Léčba aneb jak se alergie na pyl zbavit

Alergie je v dnešní době velmi rozšířená a někteří lidé, a to i ti, kteří jsou alergií postiženi, mají tendenci její závažnost podceňovat. Bylo dokázáno, že u pacientů trpících alergickou rýmou existuje 3,5x větší pravděpodobnost vzniku astmatu než u ostatní populace. Navíc nedostatečné léčební alergie může způsobit komplikace ve formě astmatu, ztráty chuti, čichu nebo zánětu vedlejších nosních dutin.

A přitom je alergie léčitelná a je možné ji zvládnout v lepších případech i doma. Jako první se alergikům vždy doporučuje vyhýbat se alergenu, který dráždí jejich organismus. Na alergii může pomoci přírodní léčba – akupunktura a bylinky. Jedná se v podstatě o všechny bylinky se silnými antioxidačními a protizánětlivými účinky tedy ty, které obsahují vitamín C, vitamín A, kyselinu pantothenovou a bioflavonoid quercetin. Nicméně nejsilnějším přírodním antialergickým prostředkem je žampion.

Na zmírnění příznaků alergie pomohou i volně dostupné léky. Na alergický zánět spojivek můžeme použít například LIVOSTIN Oční kapy, na zmírnění nosních příznaků alergické rýmy ANALERGINZYRTEC Potahované tablety nebo OTRIVIN Menthol, který uvolní nos.  Před použitím léků vždy pečlivě čtěte příbalovou informaci nebo se poraďte s lékařem.

Pokud ale nemocného trápí alergické záchvaty, měl by navštívit alergologa. Ten pacientovi obvykle předepíše léky na zmírnění symptomů jako jsou antihistaminika, stereoidní nosní sprej nebo kortikoid v čípku. Účinnou léčbou alergie je pak léčba vakcínami tzv. hyposenzibilace, která spočívá v podávání pacientovi určité dávky alergenu, které se postupně zvyšuje. Organismus si pozvolna na alergen zvyká, čímž dochází k postupnému odstranění přecitlivělosti a příznaků alergie.

Alergie na pyl: projevy příznaků a jejich léčba
3.7 (73.75%) 16 hlasování

One comment

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top