Zavedený systém individuální péče je založen na principu zvýšené odpovědnosti sestry za jmenovitou skupinu nemocných. Sestry mají stacionář rozdělený na boxy, ve kterých se starají o určenou skupinu nemocných, aplikují jim předepsanou terapii a odpovídají i za vedení dokumentace. V praxi to probíhá tak, že sestra zpracuje dokumentaci u svých pacientů, připraví jim léky a aplikuje i chemoterapii. Toto vše pak zaznamená do ošetřovatelské dokumentace a potvrdí svým podpisem. Díky tomuto systému nemocný zná sestru, která se o něho stará, a naopak. Sestra se stará o skupinu pacientů a může tak uplatnit individuální přístup ke každému z nich. Systém takto prováděné práce umožňuje pacientům vytvořit si lepší a otevřenější vztah ke své sestře a svěřit se jí se svými problémy.
Realizace individualizované péče
Individualizovaná ošetřovatelská péče je založena na holistickém přístupu sestry k nemocnému, který je chápán jako biopsychosociální jednotka. Péče o nemocného vychází z jeho individuálních potřeb. Na začátku realizace projektu jsme se setkali s projevy negace u sester, které byly zvyklé na „zajetý“ a z jejich hlediska osvědčený způsob práce.
Obávaly se i toho, že by svoji práci měly stvrzovat podpisem. Poté, co jsme jim vysvětlili, proč chceme zavést individualizovanou péči o nemocného, i to, že podpis neznamená žádné případné regrese, ale je součástí řádně vedené dokumentace, domluvili jsme se na zkušebním provozu v délce jednoho měsíce. Již po této relativně krátké době sestry změnily názor a k novému způsobu práce se postavily kladně. Dnes si již žádná z nich neumí představit, že by se vrátila ke starému „chaotickému“ systému.
Proměna stacionáře
Přechod na nový pracovní systém vyžadoval změnu v myšlení a přístupu sester, ale také změnu v uspořádání pracovního prostoru. Proto jsme náš stacionář změnili podle potřeb sester a pacientů. Například se zvýšil počet lůžek pro časově náročnější aplikaci chemoterapie. Pro práci sester bylo důležité sjednotit počet míst v boxech a zvětšit pracovní prostor pro zpracování dokumentace a přípravu léků. K realizaci stačilo přidat pracovní stůl, pult pro přípravu léků a do každého boxu jeden převazový vozík. Tyto poměrně rozsáhlé změny v přístupu k poskytování ošetřovatelské péče se nám podařilo realizovat díky mladému, velmi fl exibilnímu kolektivu sester, které se nebojí změn a chtějí pracovat na vysoké odborné úrovni.
SOUHRN
Ošetřovatelská péče pacientů v denním stacionáři VFN v Praze byla donedávna poskytována způsobem: všichni dělají vše. Některá ze sester zpracovala dokumentaci u všech pacientů, ostatní připravovaly léky, které pak aplikovaly. Od začátku roku začaly sestry stacionáře pracovat podle nových trendů v ošetřovatelství a systém péče přešel na péči individuální.
SUMMARY
Until recently nursing care at the day stationary of VFN in Prague was managed by motto: everybody does everything. Some nurses were responsible for documentation others prepared and administered medications. At the beginning of the year the nurses started working according the new trends of nursing care and changed to functional system into a system of individual care.
O autorovi: Bc. Alena Černá, Zdeňka Dlouhá, Onkologická klinika, VFN Praha (alena.cerna2@vfn.cz, zdenka.dlouha@vfn.cz)