Velmi připomínán je nyní také rakytník řešetlákový, asi dvoumetrový trnitý keř se zelenostříbrnými listy obsypaný oranžovými šišatými malvicemi připomínajícími jeřabiny. Mnozí lidé je sbírají, aby si je – usušené, zamražené či jinak zpracované – uložili na zimu.
Abeceda vitaminů
Plody rakytníku jsou doslova plné vitaminů, „céčka“ má prý každá bobule tolik, že strčí do kapsy i pomeranč a obsahem karotenu předstihne mrkev. Ale najdete v něm i další vitaminy – B, D, E, K a P. Nechybějí minerální látky (především vápník a hořčík) a antioxidanty.
Odborníci tvrdí, že výjimečná je celá rostlina, ale využívány jsou především plody, které se konzumují syrové, zamražené, v podobě džemů, likérů či sirupů, oblíbený je i olej vylisovaný z bobulí. V čerstvých plodech rakytníku jsou obsaženy také organické kyseliny (převážně kyselina jablečná), pektiny a třísloviny, nasycené mastné kyseliny (rovněž ceněná kyselina linolová a kyselina linoleová) aj. Větve a listy rakytníku obsahují třísloviny, kůra větví serotonin a listy flavonoidy a další látky.
Také dobrá nálada
Zvláštní význam má rakytníkový olej – tmavě oranžový tekutý koncentrát vitaminů, karotenoidů, kyseliny olejové a linolové a dalších složek. Z bobulí byla izolována i důležitá surovina, která se používá k výrobě významného antioxidantu oligoprokyaninu (OPC), která je s oblibou využívána jako doplněk stravy a přísada do kosmetických přípravků.
Plody dále obsahují kumariny, aminokyseliny, minerální látky a stopové prvky (Pb, Ni, Mo, V, Mn, Cu, Si, Fe, AI, Ca a další). Ruští vědci získali z kůry tohoto keře alkaloid hippophein, který později v krystalické formě označili jako 5-oxytryptamin, což – trošku zjednodušeně – je fyziologicky aktivní amin zvaný serotonin, který přispívá ke vzniku dobré nálady. U rostlin byl zde zjištěn poprvé.
K čemu je dobrý
Užití rakytníku je velmi široké. Má protisklerotické účinky, pomáhá léčit žaludeční onemocnění a hojí sliznice. Podporuje výkonnost, dokáže tlumit bolest a zlepšit krevní oběh, podporuje hojení tkání i imunitu. Pomáhá odbourávat toxické a škodlivé látky z těla. Používá se také při kloubních potížích (zejména revmatismu a dně). Pro zevní užití doporučují odborníci rakytníkové výrobky k urychlení hojení – na popáleniny i jiná zranění.
Mít po ruce rakytník je praktické po celý rok, ale užijeme ho i teď. Pomáhá totiž při léčbě viróz (chřipky i angíny), je doporučován jako obranná látka proti následkům civilizačního stresu.
Plody jsou posilujícím lékem při celkové slabosti, v rekonvalescenci, při snížené odolnosti organismu a při zátěžích.