Ministr zdravotnictví David Parirenyatwa prý požádal o léky, lékařské vybavení a peníze na platy zdravotnického personálu. WHO podle svého mluvčího v Harare pomoc Zimbabwe poskytne. Humanitární podporu přislíbily také další organizace a země Evropské unie.
Podle údajů OSN si cholera v Zimbabwe vyžádala od srpna 565 lidských životů a celkem se jí nakazilo 12.545 lidí.
Ministři vlády autoritativního prezidenta Roberta Mugabeho dříve tvrdili, že situace je pod kontrolou. Za vypuknutí nemoci podle nich mohou sankce, které Západ uvalil na Mugabeho režim.
Keňský premiér Raila Odinga dnes prohlásil, že by vedoucí představitelé afrických zemí měli Mugabeho vytlačit z prezidentského postu. „Je čas, aby ho (Mugabeho) africké vlády vytlačily od moci,“ citoval Odingu server BBC.
Krizi v Zimbabwe výrazně komplikuje fakt, že v zemi nefunguje řádná vláda. Mugabe a vůdce opozice Morgan Tsvangirai sice před dvěma měsíci podepsali dohodu o rozdělení moci, koaliční jednání ale uvízla na sporu o rozdělení ministerstev. „Rozdělení moci v Zimbabwe je mrtvé a nebude fungovat s diktátorem, který v rozdělení moci nevěří,“ dodal Odinga.
Ke kritice Mugabeho režimu se přidal také britský premiér Gordon Brown. „Mugabeho rozpadlý stát už nemá zájem ani schopnost pomáhat svým lidem,“ uvedl v prohlášení.
Ve středu policie v zimbabwské metropoli Harare rozehnala protestní pochod lékařů a zdravotních sester rozhněvaných nynější epidemií. Podle svědků policisté účastníky pochodu bili obušky.
K šíření cholery přispěl kolaps zimbabwského zdravotnického systému i žalostné hygienické podmínky. Infekcí byla kontaminována i voda v řece Limpopo na hranici s Jihoafrickou republikou, kam mnozí Zimbabwané míří za zdravotní péčí. Jihoafrické úřady naléhavě varovaly místní obyvatelstvo, aby vodu z řeky nepoužívali.
Epidemie cholery zasáhla Zimbabwe uprostřed katastrofální hospodářské situace. Polovina z 12,3 milionu obyvatel je závislá na potravinové pomoci. Inflace dosahuje 231 milionů procent a nezaměstnanost je až devadesátiprocentní.
ČTK