Opakované záměrné hubnutí u žen může oslabit imunitní funkce

Američtí vědci prokázali, že příliš častý záměrný váhový úbytek u žen může mít signifikantní a dlouhotrvající škodlivý účinek na jejich imunitní systém. Studie prokázala, že příliš častý záměrný váhový úbytek u žen může výrazně snižovat cytotoxicitu tzv. „natural killer“ (NK) buněk…

Američtí vědci provedli výzkum, který prokázal, že příliš častý záměrný váhový úbytek u žen může mít signifikantní a dlouhotrvající škodlivý účinek na jejich imunitní systém.

Vyplývá to z článku publikovaného v červnovém vydání časopisu Journal of the American Dietetic Association. Studii provedl tým doktorky Cornelie M. Ulrichové z Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattlu.

Studie prokázala, že příliš častý záměrný váhový úbytek u žen může mít signifikantní a dlouhotrvající škodlivý účinek na imunitu člověka, zejména pak snižuje cytotoxicitu tzv. „natural killer“ (NK) buněk.

Výsledky studie

Studie se účastnilo 114 zdravých žen po menopauze, které vedly sedavý způsob života a měly nadváhu.

U žen, které záměrně zhubly 10 liber (cca 5 kg) nebo více, byla pozorována výrazně nižší cytotoxická aktivita NK buněk než u žen, které zhubly méně.

Nejnižší cytotoxicita NK buněk a také jejich nejnižší absolutní počet byly pozorovány u těch žen, které měly nejvyšší frekvenci epizod hubnutí.

Naproti tomu udržování stabilní váhy po dobu několika let bylo spojeno s výrazně vyšším počtem NK buněk a jejich vyšší cytotoxicitou.

Závěr

Studie potvrzuje škodlivý vliv výraznějších váhových výkyvů a diet s jo-jo efektem na imunitní funkce a zdůrazňuje výhody pozvolného úbytku tělesné hmotnosti u obézních.

Zdroj: J Am Diet Assoc 2004, 104:892-894, 903-912

MUDr. Gabriela Seltenreichová, www.Zdravi.Euro.cz

Autorka je externí spolupracovnicí redakce Zdravotnictví a medicína

DÁLE ČTĚTE:
Dieta s nízkým obsahem karbohydrátů
Komplexní terapie obezity
Ohodnoťte tento článek!